Juvenil idiyopatik artrit tanılı hastalarda güçlendirme egzersizleri ile propriyoseptif ve denge egzersizlerinin alt ekstremite fonksiyonlarına etkisinin karşılaştırılması
Comparison the effect to the lower extremity functions ofstrengthening exercises and proprioceptive-balance exercises in juvenile idiopathic arthritis.
- Tez No: 302718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA TARAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmanın amacı Juvenil İdiyopatik Artrit (JİA)'lı hastalarda güçlendirme egzersizleri ile denge-propriyosepsiyon egzersizlerinin, alt ekstremite fonksiyonlarına etkisinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya 6-18 yaş arası 30 hasta dahil edildi. Hastalar rastlantısal olarak 2 gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effect to the lower extremity functions of strengthening exercises and proprioceptive-balance exercises in Juvenile Idiopathic Arthritis. 30 patients (6-18 ages) were included in this study. The patients were divided into 2 groups randomly. The first group received a program of treatment consisting of bicycle ergonometer, stretching exercises, strengthening exercises, cold application, second group received a program of treatment consisting of bicycle ergonometer, strengthening exercises, proprioceptive-balance exercises, cold application for 3 days in a week through 12 weeks.The patients? pain by The Visual Analog Scale (VAS), range of motion (ROM) by goniometer, muscle strength by Hand Held Dynamometer (HHD), balance by Berg Balance Test (BBT), Flamingo Balance Test (FBT), Functional Reach Test (FRT), walking by Video-Based Observational Gait Analiysis (VBOGA), functional status by 10 meters walking duration test (10mWT), 10 steps climbing duration test (10SC), the functional abilities by Childhood Health Assessment Questionaire (CHAQ) were evaluated.After treatment in both groups, the scores of VAS decreased, muscle strength and ROM increased (p< 0.05). The changes of BBT, FBT, FRT, 10mWT, 10SC, VBOYA, CHAQ scores were significant in both groups.