Nergisî İksîr-i Sa'âdet: İnceleme-metin-dizin
Nergisî İksîr-i Sa?âdet: Examination-text-index
  1. Tez No: 302809
  2. Yazar: NURTEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHİR SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
17. yüzyılın ilk yarısında Saraybosna'da doğan Nergisî'nin asıl adı Mehmed'dir. Birçok yerde kadılık ve müderrislik görevlerinde bulunan Nergisî, IV. Murad tarafından vakanüvis olarak atandığı Revan seferine giderken attan düşüp hayatını kaybetmiştir.17. yüzyılda süslü nesirle yazmış olduğu eserleriyle ün kazanan yazar, edebiyatımızda tek mensur hamse sahibidir. Çalışmış olduğumuz eser, Nergisî'nin hamsesi içerisinde yer alan İksîr-i Sa'âdet'tir. Yazar bu eseri İmam Gazâli'nin Kimyâ-yı Sa'âdet adlı eserinden çevirmiştir.Bu çalışma üç ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm yazarın hayatı, edebî kişiliği ve eserlerini içermektedir. İkinci bölümde eser hakkında bilgi verilmiştir. Son bölüm ise eserin tenkitli metni ve dizinden meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The real name of Nergisî, who was born in Saraybosna, in the first half of the 17th century, is Mehmed. Nergisî, who served as a judge and lecturer in many places, lost his life after falling off a horse, while going to the Revan campaign as a chronicler appointed by Murat IV.He had become famous for his works written in ornate-prose, in 17th century. The writer is the only one who has prose quinary, khamsa, in our literature. The work we study on is İksîr-i Sa?âdet, which is one of the works in Nergisî?s Khamsa. The writer translated this work from the work named Kimyâ-yı Sa?âdet of Imam Gazâli.This master?s thesis includes three chapters. First chapter contains information about the writer?s life, literary personality and works. In the second chapter, it has been provided information about the work. The last chapter consists of critical text of the work and the Index.