Eğitim fakültesinde görev yapan öğretim elemanlarının görsel sanatlara yönelik görüşleri: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi örneği
Facutly of education instructors? views on visual arts: Instance of Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Education
  1. Tez No: 302841
  2. Yazar: SEVGİ DÜLGEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE KETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde bulunan; Beden Eğitimi ve Spor Bölümü, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bölümü, Eğitim Bilimleri Bölümü, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, İlköğretim Bölümü, Türkçe Eğitimi Bölümü ve Yabancı Diller Eğitimi Bölümü'nde görev yapan öğretim elemanlarının görsel sanatlara yönelik görüşlerinin belirlenmesi için yapılmıştır.Araştırmanın evrenini, bu bölümlerde görev yapan 101 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılacak anket, literatür taraması yapılarak ve uzman görüşü alınarak oluşturulmuştur. Kişisel bilgi formunda elde edilen bilgilerle öğretim elemanlarının görsel sanatlara yönelik görüşlerinin; akademik unvana, cinsiyete, yaşa, görev yaptığı bölümüne, bölümler arasında ve mesleki kıdemine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; öğretim elemanları görsel sanatların öneminin ve gerekliliğinin farkındadırlar. Öğretim elemanlarının görsel sanatlara yönelik görüşlerinde akademik ünvana, cinsiyete, yaşa, görev yaptığı bölümüne, bölümler arasında ve mesleki kıdemine göre farklılık göstermekte olduğu fakat anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the visual arts related views of the instructors who work at the Department of Physical Education and Sports, Department of Computer Education and Instructional Technology, Department of Educational Sciences, Department of Fine Arts Education, Department of Elementary Education, Department of Turkish Education and Department of Foreign Language Education at Mehmet Akif Ersoy University.The research population consists of 101 instructors who work at these departments. The survey to be used as a data collection tool in the research has been generated through a literature review by experts. Making use of the information collected from the personal information form, it has been studied whether the instructors? visual arts related views differed depending on their academic degrees, sex, age, department, or interdepartmental and occupational seniority.According to the results obtained from the research, instructors are aware of the importance and necessity of visual arts. It has been concluded that the instructors? visual arts related views differ depending on their academic degrees, sex, age, department, and interdepartmental and occupational seniority, but that the difference is insignificant. Suggestions have been made depending on the results obtained.