İlköğretim 7.sınıf öğrencilerinde uygulanan yaratıcı yazma çalışmalarının, öğrencilerin yaratıcılıklarına ve Türkçe dersine olan tutumlarına etkisinin incelenmesi
The primary job of students of the applied creative writing, is the work of students in the arts participation and the Turkish language course is the determination of the effect of
  1. Tez No: 302848
  2. Yazar: BURCU BAŞKÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNSELİ ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, Antalya ili Kepez ilçesine bağlı Varsak İlköğretim Okulu ve Sakarya İlköğretim Okulu yedinci sınıf öğrencilerine uygulanan yaratıcı yazma etkinliklerinin, öğrencilerin yaratıcılık seviyelerine ve Türkçe dersine olan tutumlarına etkisi incelenmiştir.Araştırmanın örneklemini Antalya ili Kepez ilçesine bağlı Varsak İlköğretim Okulu7.sınıf öğrencilerinin (150) ve Sakarya İlköğretim Okulu 7.sınıf öğrencilerinin (131)tümü oluşturmaktadır.Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır. Araştırmada veri elde etmek amacıyla ?Paul Christensen&John Guilford Düşünsel Akıcılık Testi?, ?Paul Christensen&JohnGuilford ve diğerleri tarafından geliştirilen Alternatif Kullanım Testi, Sözcük Akıcılığı Testi , PaulChristensen& Robert Merrifield&John Guilford tarafından geliştirilen Sonuçlar Testi ile Elif Kupar KUVANÇ tarafından geliştirilen Türkçe Dersi Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin Türkçe ders başarılarını ve Türkçe dersine yönelik tutumlarını geliştirmek amacıyla, haftada 2 ders saati olmak üzere 12 hafta boyunca yaratıcı yazma uygulamaları yapılmıştır. Kontrol grubunda ise Türkçe dersi müfredat programına uygun olarak sürdürülmüştür. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 13.0 programının ilişkili/ilişkisiz ölçümler t-testi istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of creative writing activities on 7graders? creativity skill sand attitudes to wards to Turkish Course were investigated.The sample of the study consisted of the 7th grade students in Varsak Public School (150 sts) and Sakarya Public School (131 sts) in Kepez District in Antalya.In the study, repeated measure sex perimental model was used. The data collection in struments of the study were the ?Ideational Fluency Test, Alternative Uses Test, Word Fluency Test, developed by Christensen, Guilford, and Attitudes Towards to Turkish Course Scale developed by Elif Kupar KUVANÇ. Two hours of creative writing activities for 12 weeks were implemented in the experimental group; on the other hand, the standart curriculum activities were implemented in the control group. Related/unrelated measures T-test was administered in statistical analyses techniques