İonia bölgesinde Roma İmparatorluk Döneminde yol ağları
Roads ands road connections in Ionia region in Roman Imperial Period
  1. Tez No: 302851
  2. Yazar: SİNAN ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KAAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Roma Cumhuriyeti'nin Pergamon krallığını miras alması sonrası yaşanan bir dizi gelişmelerin sonucunda, Cumhuriyet rejiminden İmparatorluk rejimine geçen Roma, elini Anadolu'ya uzatmış, bölgedeki iş gücü, vergi, çeşitli kaynaklar..vb. değerleri kullanarak, Anadolu'yu yönetmiştir. Bu yönetim sırasında, İonia Bölgesi'nde çeşitli hizmetler yapılmıştır. Söz konusu hizmetler arasında yol yapımı ve bakımı da bulunmaktadır. Yapımı ve bakımı gerçekleştirilen yollar seyahat, ticaret, askeri sevkiyat..vb nedenlerle kullanılmasının yanı sıra iletişimin de anahtarı olmuştur. Bu yollar yalnızca İonia Bölgesi'ni değil aynı zamanda tüm Anadolu'yu, o dönemde bilinen dünyanın büyük kısmını ele geçirmiş olan Roma İmparatorluğu'nun en ücra köşelerine bağlamıştır. Bu durum da Roma'yı, o zamanki dünyanın süper gücü olma durumunu pekiştirerek, elindeki gücü uzun süre tutmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
With the bequest of the Pergamene King Attalos III.,the Roman Republic has taken over Anatolia after a series of incidents and has thrust her hand out to Anatolia to use its manpower, taxing oppurtunities, variable resources..etc. and ruled the land. Whilst ruling the land, Rome has produced many services. Road construction and road maintenance is included within these services.Being the keypoint of communication, the roads which were constructed and have been maintened by Rome, were also used for travelling, commerce, military transportation..etc. These roads have connected not only İonia, but also the whole Anatolia with the Roman Empire which has captured the most parts of the world known in that time. This condition has strengthened the super-power of Rome and has let her tol ive and last more than usual Empires.