Cisplatin ve hydroxyurea'nın solid erlich ascites tümörü üzerindeki radyoduyarlılaştırıcı etkisinin araştırılması
- Tez No: 30291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çal aşmada, radyoterapi ile birlikte kullanılan cisplatin ve hydroxyurea 'nın ayrı ayrı ve beraber kullanıldıklarında solid Erlich Ascites tümör modelindeki radyoduyarlılaştırıcı etkileri araştırıldı. Arka ekstremitelerinde solid Erlich Ascites tümörü oluşturulan Balb/c türü farelerden CIS + RT, HU + RT, CIS -s- HU + RT, Kontrol-RT, olmak üzere dört deney gurubu oluşturuldu. Cisplatin, radyoterapiden bir saat önce 10 mg/kg/gün olacak şekilde, i.p. olarak beş gün uygulandı. Hydroxyurea, radyo terapi den üc saat önce 1500 mg/kg/gün olacak şekilde, oral olarak beş gün uygulandı. Radyoterapi.tümörlü bölgeye günde 2 Gy 'lık cild dozu alacak şekilde beş gün boyunca X ısınları ile yapıldı. Tedavi bitiminden sonraki bir ay boyunca her üç günde bir tümör hacimleri hesaplandı ve kontrol gurubu ile kıyaslandı. Çalışmanın sonucunda, tek basına cisplatin ve hydroxyurea 'nın solid Erlich Ascites tümör modelinde radyoduyarlılastırıcı etkisiin olmadığı» cisplatin ile hydroxyurea 'nın birlikte uygulandığın da aynı tümör modeli üzerinde radyoduyarlılastırıcı etkisinin olduğu görüldü. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the combined and solitary radiosensi- tization effects of cisplatin and hydroxyurea in radiotheraphy in solid Erlich Ascites tumor model is studied. Four different experimental groups of Balb/c type mice with solid Erlich Ascites tumor on rear extremites were used categorized as CIS + RT, HU + RT, CIS + HU + RT, and control RT. Cisplatin was administered 10 mg/kg/day i.p.for five days an hour before radiotherapy and hydroxyurea 1500 mg/kg/day orally for five days three hours before radiation. Radiotherapy was given to the tumoral region for five days with a 2 Gy / day skin dose with X-rays After the end of therapy, the volume of the tumor in each experimental group were compared once in every three days throught a month. The result of the study can be stated as there is no solitary radiosensitizing effect of cisplatin and hydroxyurea in solid Erlich Ascites tumor.but the combined effects were positive in radiosensitization. 46