Akciğer tümörlerinin tedavi planlamasında toraks bölgesindeki inhomojenitenin doz dağılımına ve absorbe doza olan etkisinin araştırılması
- Tez No: 30292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN KUTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Onkoloji Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
59 ÖZET Akciğer kanserli olguların radyoterapisinde, target absorbe dozda, akciğerin suya göre düşük yoğunluğu nedeniyle be lirsizlikler meydana gelmektedir.Bu belirsizlikler, çeşitli düzeltme faktörleri kullanılarak en aza indirgenebilir. Çalışmamızda, inhomojenite düzeltme yöntemlerinden, TAR oranları ile Genelleştirilmiş Batho yöntemileri ve l.ü. Onkoloji Enstitüsündeki tedavi planlama bilgisayarının kullandığı dSAR yöntemi ile elde edilen DF değerlerinin uygunluğu analiz edilmiştir. Toraks geometrisi ile akciğer boyutlarına ve yoğunluğuna uygun fantomlar oluşturularak, farklı alan ve derinlikler de ölçümler yapıldı. Bu ölçümlerden yararlanılarak elde edilen DF değerleri aynı alan ve derinlikler için, yukarıda bahsedilen yöntemler kullanılarak elde edilen DF değerleriyle karşı- laştırılmıştır. Rando fantomda yapılan TLD ölçümlerinde heterojenite dü zeltmesi yapılmadan önceki ve TAR oranları ile Genelleştirlmiş Batho yöntemleri kullanılarak heterojenite düzeltmesi yapıldıktan sonraki istenilen nokta dozları tesbit edilmiştir. Yapılan bütün bu çalışmalar sonucunda, Genelleştirilmiş Batho yöntemi ile hesaplanan DF değerlerinin, TAR oranları yöntemine kıyasla deneysel DF değerlerine daha yakın değerler verdiği, ancak dSAR yönteminin, ölçü ile bulunan DF değerleri ne en yakın DF değerini verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY When lung cancers are treated with radiation, uncertain ties in target absorbed dose occurs due to lower density of lung relative to water. The uncertainties can be minimized by using correction factors. In this study, validity of the correction factors calcu lated by, Ratio of TAR, Generalised Batho method and dSAR met hod using in Treatment Planing System in î.ü. Oncology înst. have been analyzed. Phantom, simulating thorax geometry and taking into acco unt lung dimension and density, have been prepared. Dose measu rement with different field sizes and depths have been made inorder to obtain experimental correction factors.Pollowingly these experimental correction factors have been compared with the correction factors calculated from the methods mentioned above. To calculate the dose in certain points, dosimetric mea surement have been performed in Rando fantom using TLD.The absorbed doses in target volume have been calculated, once without any correction and then with correction for heteroge neity, using Ratio of TAR, and Generalised Batho methods. In conculusion,it was observed that the correction fac tors calculated with Generalised Batho methods give closer values to experimental values than Ratio of TAR method. ît was also observed that dSAR method gives the closest correction factor values