Hellenistik Dönem Karia tarihi (M.Ö. 334-M.Ö. 167)
The history of Caria during the Hellenistic Period (334 B. C. -167 B. C. )
  1. Tez No: 302927
  2. Yazar: OYLUM BÖLÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında öncelikle MÖ 334 yılında Büyük İskender'in Miletos ve Halikarnassos kentlerinin direnişlerine rağmen Persleri bozguna uğratarak Karia'yı kontrol altına alması ve Karia'nın yönetimini Ada'ya vermesi üzerinde durulmuştur. İskender'in ani ölümünün ardından generalleri arasında toprakların paylaşılması, Karia'nın idaresine satrap olarak Asandros'un verilmesi ve onun Karia'daki faaliyetlerine değinilmiştir. Asandros'un yönetimi sırasında ve sonrasında bölgenin Antigonos, Lysimakhos ve Seleukoslar arasında güç çekişmelerine sahne olduğu ve bu sırada Ptolemaiosların da Karia kıyılarında söz sahibi olmaya başladığı görülmektedir. Bu büyük Hellenistik güçlerin çekişmeleri sırasında Karia'nın Eupolemos, Pleistarkhos ve Olympikhos gibi yerel hanedanlar aracılığıyla da yönetildiği dikkat çekmektedir. Bir süre Makedonya Kralı V. Philippos'un tehdidi altında kalan bölge, Romalıların III. Antiokhos'u Magnesia Savaşı'nda yenmesiyle imzalanan Apameia Antlaşması sonucunda Rhodos'a bırakılmıştır. Rhodos'un Karia'daki egemenliği MÖ 167 yılında Roma senatosunun, Rhodos'a bırakılan tüm Karia kentlerine özgürlük tanımasıyla son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is first of all emphasized that Alexander the Great took control of Caria by defeating Persians in spite of the resistance from Miletus and Halicarnassus in 334 BC and that he consequently left Caria to the rule of Ada. Then the allotment of lands among his generals after the sudden death of Alexander, the assignment of Asandros as the governor of Caria as well as his activities there are explained. During the rule of Asandros and afterwards, it seems that the region became the battle ground of Antigonids, Lysimachus? kingdom and Seleucids. Meanwhile Ptolemaic dynasty started to intervene and have a control in Carian coasts. In the course of the struggles among these great Hellenistic powers, it draws attention that Caria has also been ruled by local dynasties such as Eupolemus, Pleistarchus and Olympichus. For a while the region came under the threat of Philip V, the king of Macedonia. Having defeated Antiochus III at the battle of Magnesia, Romans gave Caria to the rule of Rhodes after the conclusion of the Treaty of Apameia. The sovereignty of Rhodes on Caria came to an end as a result of the fact that the Roman senate in 167 BC set all the Carian cities free.