24 Nisan 1915 İstanbul'da Ermeni tutuklamaları
April 24 1915 in Istanbul the Armenian arrests
- Tez No: 302933
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, tarih boyunca Türk-Ermeni ilişkileri, bu ilişkilerin gelişimi ve 24 Nisan İstanbul tutuklamalarını içermektedir. Araştırmada, Osmanlı Devleti içerisinde yüzyıllarca refah içinde yaşamış ve Millet-i Sadıka olarak adlandırılan Ermenilerin, 1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra Ermenilerin takındığı tavır ve bunu takip eden ayaklanmaları işlenmiştir. Milliyetçilik akımı, çıkarları çatışan büyük devletlerin ve kilisenin etkisiyle bir siyasallaşma sürecine giren Ermenilerin kurduğu örgütler ve bu örgütlerin faaliyetleri ele alınmıştır. XIX. yüzyılın ikinci yarısından itibaren kurulmaya başlanan bu Ermeni terör örgütlerinin kuruluşundan itibaren geçirdikleri siyasî, ideolojik ve yapısal değişimler tarihsel süreç içerisinde ortaya konmuş ve yabancı devletlerin bu örgütlere bakış açıları ve destekleri de incelenmiştir.Ermeni örgütlerinin terörist faaliyetleri ve ayaklanmaları karşısında Osmanlı Devletinin aldığı önlemlerin işlendiği bu çalışmada, Ermeni ayaklanmalarının zorunlu bir sonucu olan 24 Nisanda İstanbul'da yapılan tutuklamalar belgeler ışığında incelenmiştir. Ermenilerin ?soykırım günü? olarak adlandırdıkları, binlerce Ermeni'nin öldürüldüğünü iddia ettiği 24 Nisanın aslı ve önemi Osmanlı resmi belgeleriyle ortaya konmuştur. Bu resmi belgeler ışığında elde edilen sonuç ise 24 Nisan 1915 tarihinde İstanbul'da 235 Ermeni komitecisinin tutuklandığı, bunların bir kısmının kısa süre sonra affedildiği ve hiçbir çatışma veya ölüm olayının yaşanmadığıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains relationships between Turks and Armanians , the development of these relationships throughout the history and arrests which take place in 24th April in Istanbul. The Armanians who had lived in the dominance of Ottoman Empire in peace for years,and named as Millet-i Sadıka ,assumed manner and following rebellion of them , after the war between Ottoman and Russians in 1878 is discussed in the research. Groups, which are established by Armanians who get into the political process, and the activities of these groups, because of the effect of church , powerful countries whose benefits are conflicted with one another, and Nationalism. Political , ideological and structural changes which these Armanian terror groups had by the second half of the 19th, are discussed throughout historical process, and the point of views and the supports of foreign countries for these groups are also searched in the thesis.In this work, in which the measures taken for the rebellions and terorist activities of Armanian groups are discussed , the arrest which take place in Istanbu in 24th of Aprill which is the compulsory result of Armanians rebellion , is searched in the light of the documents. The truth and importance of 24th of April which is called by Armanians as ?genocide? and claim that thousands of Armanians were killed , is brought up with Ottoman Empire?s offical documents. Thanks to the these offical documents , the result is that 235 Armanian officers were put under arrest in Istanbul on 24th of April in 1915,and some of them were forgiv ed soon after , and there was no evidence of clash or death.