Divan-ı Sadi
Sadi Divanı
  1. Tez No: 303011
  2. Yazar: SEMA URALÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada 17.yüzyılda yaşamış olan Sadi Divanı'nı araştırmacıların hizmetine sunmayı hedefledik. Şairin hayatı ve eserinin önemli olması bizi artık yitirilmekte olan bir dünya görüşünün sanat anlayışında son izleri taşıyan bu eseri çalışmaya sevk etmiştir. Çalışma, devir-şahsiyet-eser ekseninde ele alınmıştır. Divan metni, transkripsiyon harfleriyle yeniden yazılmıştır. Divan'ın tıpkıbasımı ise“Ekler”bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to serve the people who search the divan of Sadi, lived in 17 th century. That there is important about poet and his works, directed us to study this work of art which is a world opinion started to lose it's value. Divan has been taken charge of period, personality and work. The text of Divan has been rewrote with the transcripcion alphabet. The facsimile of Divan is given in additional period.