Evaluation of technological improvements at post-production area in cinema sector
Sinemada post-prodüksiyon alanındaki teknolojik gelişmelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 303078
  2. Yazar: AYŞEGÜL ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SÜTÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Teknolojik gelişmelerin sayısı zaman geçtikçe kaçınılmaz bir şekilde artmaktadır. Toplumun ihtiyaçları icat edilecek yeni fikirler yaratmaktadır ve sonuç olarak önceki icatlar geliştirilip birleştirilerek bu yeni teknolojileri ortaya çıkarmaktadır. Diğer bir deyişle, her yeni icat teorik olarak öncekinin yükseltilmiş halidir. Bu durum aynı zamanda iletişim teknolojilerini ve modellerini de etkilemektedir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelişmiş iletişim sistemlerinin sebep olduğu etkileşim seviyesi eş zamanlı olarak yükselmektedir. Günümüzde internet diğer iletişim sistemlerine kıyasla birinci sırayı almıştır. Diğer yandan, sinema iletişim sistemlerinin bir dalı olmasının yanında popüler kültürün de önemli bir ürünü haline gelerek neredeyse pozisyonunu korumuştur.Film yapımı, iş kapsamında bakıldığında prodüksiyon öncesi, prodüksiyon ve post-prodüksiyon aşamaları olarak bölümlendirilebilir. Teknolojinin gelişmesi sinemanın bütün aşamalarında değişikliklere sebep olmuştur fakat en etkili değişimler, bilgisayar teknolojilerinin de önemli bir karakter haline gelmesiyle birlikte post-prodüksiyon aşamasında meydana gelmiştir.Bu tez teknoloji ve gelişimi arasındaki etkileşimin doğasını analiz etmekte ve post-prodüksiyon alanındaki teknolojik gelişmeleri sinemadan örneklerle birlikte tarihsel bir yaklaşımla değerlendirmektedir.Bu tezin son bölümünde araştırmalara dayanarak hazırlanan soruların sektördeki profesyonellere yöneltilmesiyle elde edilen cevaplar analiz edilmektedir. Sadece en az bir kez geleneksel sistemleri kullanmış olan kişiler bazı durumlarda faydalı olabileceklerini kabul etmektedir. Genel olarak modern sistemler tercih edilmektedir ve teknolojik gelişmelerin post-prodüksiyon sektörüne avantaj sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Numbers of the technological developments are increasing inevitably as time passes by. Society?s needs create new ideas to be invented and as a result earlier inventions are developed and combined to introduce these new technologies. In other words every new invention is an upgrade of earlier one theoretically. This situation also affects communication technologies and models simultaneously. Level of interactivity occasioned by developed communication systems increases simultaneously based on technological improvements. Today internet has taken the first place over other communication systems yet cinema as a branch of communication systems, maintained its position because it also has became an important product of popular culture.As a commercial entity, film production can be divided into processes as pre-production, production and post-production. Technological İmprovements resulted changes to take place on all these processes of movie production but most effective changes took place at post-production processes since computer technology turned out to be a strong character on editing process.This thesis researches the nature of interaction between technology and its development, evaluates technological improvements at post-production area in a historical approach with examples.At the final part of this thesis, negative and positive effects of technology at post-production area in cinema sector are analysed according to the answers of professionals to the questions based on this research. Only users, who have at least once used traditional systems, accept that they can be useful in some cases. Generally, contemporary systems are preffered and it can be said technological improvements are advantageous for post-production sector.