Turkey's Balkan policy after the Cold War in the context of the independence process of Kosovo
Kosova'nın bağımsızlık süreci kapsamında Soğuk Savaş sonrası Türkiye'nin Balkan politikası
- Tez No: 303077
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
Uluslararası politikada, Balkanlar gibi çok aktörlü bir bölgenin değerlendirilmesi, ancak çok yönlü ve detaylı bir çalışma ile mümkün olabilmektedir. Balkanlar ekseninde karşılaşılan gerçek, demografi, coğrafya ve dış güçlerin, Balkan jeopolitiği ve tarihi üzerinde ne denli etkili olduğudur. Kosova da coğrafi konumu nedeniyle Balkanlar'ın düğüm noktasını oluşturan ve stratejik bakımdan önemli bir bölgedir. Bu nedenle tarihsel süreç içinde birçok medeniyetin ilgi odağı haline gelmiştir.Soğuk Savaş sonrası, 1989 devrimlerinin de yardımıyla, dünya orta ve doğu Avrupa'nın eski komünist rejimlerinde değişim hareketleri ve demokratikleşme süreci ile beraber milliyetçiliğin yeniden doğuşuna tanıklık etmiştir. Zamanla, milliyetçilik Balkanlardaki siyasi tartışma ve analizlere hâkim olmuştur. Balkanlardaki ihtilaflar öncesinde ve esnasında, milliyetçilik etnik gruplar arasında düşmanlıkları aktif hale getirmek için önemli bir araç haline geldi. Ancak, Balkanlardaki ihtilafların tek kaynağı da değildi.Soğuk Savaş sonrası dönemde, Türk dış politikası yeni deneyimler kazanmış ve önemli değişiklikler geçirmiştir. Sovyetler Birliği'nin yıkılısı ve Balkanlar'da komünist rejimlerin çökmesiyle Türkiye'yle Balkan devletlerini ayıran demir perde ortadan kalktı ve bu gelişmeler Türkiye'nin bölgeye dair merak ve ilgisini arttırdı. Bununla beraber, Yugoslavya'nın kanlı biçimde parçalanması ve Balkanlar'da yeni çatışmaların ve savaşların çıkması bu erken iyimserliğin yerini istikrar ve güvenlik endişelerine bırakmasına neden oldu. Türkiye, bu değişken jeopolitik ortamda güçlükleri asabilmek için yeni yaklaşımlar ve politikalar ortaya koymak zorunda kaldı.Kosova sorunu da tarihsel temelleri olan, çok boyutlu bir sorundur. Küresel güçlerin Balkanlar üzerindeki hesapları dikkate alındığında Kosova sorunu, tüm Balkanlar, Kafkasya ve Ortadoğu'nun istikrarını doğrudan etkileyebilecek bir görünüme sahiptir. Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi ile Kosova sorunu çözüme ulaşmamış, aksine daha da karmaşık bir hale gelmiştir. Bu tez Türkiye'nin Balkan politikasını Soğuk Savaş sonrası döneme özel önem vererek Kosova sorunu kapsamında incelemekte ve Kosova sorununun uluslararası politikada yarattığı sonuçları anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In international politics, the evaluation of a region with multiple actors such as the Balkans is only possible by means of a many-sided and comprehensive study. The truths that are encountered in relation to the Balkans are the influences of demography, geography and external forces on Balkan geopolitics and history. Kosovo is also, because of its geographical location, constituting a crucial point in the Balkans, strategically in a very important region. Because of this fact, from past to present it has become a lot of countries? interest.After the Cold War, with the help of revolutions of 1989, world witnessed the changing movements and democratization process with together the rebirth of nationalism in former communist regime of Central and Eastern Europe. Nationalism dominated the political discussion and analysis of the Balkans in the length of the time. Nationalism became an important instrument in order to activate the hostilities among the ethnic groups before and during the Balkan conflicts. However it is not the only source of the conflict in Balkans.During the post-Cold War period, Turkish foreign policy gained several new aspects and experienced significant changes. With the dissolution of the Soviet Union and breakup of the communist regimes in the Balkans, the Iron Curtain which divided Turkey and Balkan states disappeared and these developments brought out a renewed Turkish interest and connection in the region. However this early optimism gave way to stability and security concerns with the bloody disintegration of Yugoslavia and the emergence of new conflicts and wars in the Balkans. Turkey had to bring forth new approaches and policies in order to face the difficulties in this unstable geopolitical atmosphere.Kosovo issue is also a multifaceted one that has historical foundation. Considering the plans of global powers over Balkans, Kosovo issue seems likely to effect the stabilization of all Balkans, Caucasus, and the Middle East. By Kosovo?s declaring its independence the issue became more complicated contrary to come to a solution. This thesis examines the Turkey?s Balkan policy in the context of Kosovo issue with giving special emphasis to post-Cold War period and attempts to find out consequences of the Kosovo issue in international politics