Political cinema in the Middle Eastern countries and women
Ortadoğu'da politik sinema ve kadın
  1. Tez No: 303080
  2. Yazar: SELMA SONGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRİN YANIKKAYA ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kitle iletişim araçları bir takım düşünce, değer ve ideolojik yapılanmayı aktarmak için temsil biçimleri kullanır. Sinema bu araçların içinde göresel ve işitsel işlevi ile kültürel, sosyal ve politik konuları aktarmada kullanılan yaygın araçlardan biridir. Bu çalışma, politik sinemanın yapılanmasında yararlandığı sosyal ve politik gerçekleri aktarma biçimlerini ele alırken, yaygın sinemaya olan karşıtlığını da ortaya çıkarmayı hedefler. Ayrıca bu araştırma, yaygın sinemanın estetik, anlatım biçimi ve kullandığı tekniklerin Üçüncü Dünya Sineması kategorisinde olan Ortadoğu Sineması'nı etkileme biçimlerini de içerir. Bu araştırma, İran Sinema'sında yansıtılan toplumsal cinsiyetin yapılanması üzerine dayalı kalmıştır. Bu tez, İran 1979 İslam Devrimi'nden sonra politik ve sosyal açılardan kısıtlanmış İran kadınlarının temsil edilme biçimlerini Ortadoğu'da Politik Sinema ve Kadın başlığı altında inceler. Toplumsal cinsiyet konusunu ele alan hatırı sayılır derecede İranlı yönetmen bulunmaktadır. Bu araştırma, İranlı kadın yönetmen Tahmineh Milani'nin iki filmi üzerinen şekillenmiştir. Yapılan araştırmada, İslam ile uygulanan rejim etkisi altında biçimlenen ve toplumsal cinsiyet ilişki ve hiyerarşisini açığa çıkaran İki Kadın/Do Zan (1998) ve İstenmeyen Kadın (2005) filmleri, içerik analizi uygulanmıştır. Bu çalışmanın en önemli sonucu, İranlı kadınların ve dolayısıyla onların temsil biçimlerinin, sosyal düzenin yürütülmesi adına ideolojik ve sosyal yaptırımlarla sınırlanmış olduğunu göstermesidir. Film analizleri, süregelen baskıların, geleneksellik ve modernlik arasındaki döngünün, patriyarkal ve dini değerlerin kimlikleri şekillendirdiğini açığa çıkarmaktadır. Bu çalışma ile, 1979 devrimi sonrasında, ideolojik, politik ve sosyal düzenlemelere karşı mücadele ile şekillenen kadın kimlikleri temsil biçimlerinin incelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mass media tools use representations to enunciate certain patterns of thoughts, feelings and ideological constitutions. Cinema is one of the major means reflecting cultural, social and political issues by visual and audio aspirations. This study seeks political cinema conventions that are established on the enunciation of social and political realities while opposing dominant/mainstream filmmaking modes. This thesis also involves the influences of domination of mainstream cinema in relation to aesthetics, narrations and techniques on other forms of filmmaking including Political Middle Eastern Cinema in the category of Third World Cinema. This research is based on research of Iranian Cinema with its specific features in relation to gender construction. This thesis includes the representation of Iranian women who are restricted by political and social repressions after the Islamic Revolution in 1979 under the heading of Political Cinema in the Middle East and Women. There are numerous Iranian directors who have contributed to filmmaking with productions raising the issues of gender. This research analyses two films of Iranian filmmaker Tahmineh Milani. The findings permit a discourse analysis on Two Women/Do Zan (1998) and Unwanted Woman/Zane Ziyadi (2005), which reveal the way gender relations and gender hierarchy are reproduced under the repressions of society and the Islamic regime. The most important consequence of this study is that women and the representation of women are constrained with social and ideological implements for the sake of the maintenance of social order. The analyses of the films primarily prove that continuous repressions, the oscillations between modernity and tradition, patriarchal and religious values shape gender identities and women. Through this study, it is aimed to highlight the representation of the women identity shaped by their struggles against ideological, political and social implementations in the post revolutionary period.