Definition and classification of Turkish nationalism
Türk milliyetçiliğinin tanımlanması ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 303081
  2. Yazar: ÇAĞLA GÜL YESEVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NAKİ YÜCEKÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu tezin amacı Türk Milliyetçiliğinin doğuşunu ve gelişimini incelemektir. Öncelikle, milliyetçiliğin kökeni, siyasal tarih ve siyasal kuram açısından açıklanacaktır. Bu bağlamda, ikinci bölümde, tez boyunca bahsdilecek olan milliyetçilik kavramının tarihi geçmişi incelenecektir. Üçüncü bölümde, tezin metodolojisi ve milliyetçilik kuramları üzerinde devam eden tartışmalar üzerinde durulacaktır. Dördüncü bölümde, tezin ana konusuna girilecek ve Osmanlı modernleşmesinin, Türk milliyetçiliğinin oluşmasına katkısı üzerinde durulacaktır. Beşinci bölümde, Türk milliyetçiliğinin ana özelliklerinin nasıl oluştuğu ve bu oluşuma Genç Türkler ve İttihat ve Terakki Partisi'nin etkisi konu edilecektir. Altıncı bölümde Türk milliyetçiliğinin, Cumhuriyet döneminde oluşan ana özellikleri ve farklılaşan yönleri belirtilecektir. Bu tezin ikinci amacı, günümüzün Türk milliyetçiliğini değerlendirebilmek için, bir kılavuz olmaktır. Bu bağlamda, yedinci bölümde, Türk Milliyetçiliğinin boyutları, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyasetleri incelenerek, belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to analyze emergence and development of Turkish nationalism. In the first element of the research, particular attention is paid to the origins of nationalism in political theory and political history. Chapter two of the study gives a background which naturally brings forth the problem to be discussed throughout the dissertation. The historical background of nationalisms is particular area of the study. Chapter three gives the methodology of this study by referring to the theories of nationalism. In this chapter, the main arguments on theories of nationalism will be examined. Chapter four which is the core of the present study starts with investigating Ottoman modernization process. It is believed that these developments have contributed to the evolution of Turkish nationalism. In the chapter five, the research highlights the emergence of Turkish nationalism with the contribution of political thought of Young Turks and policies of the Community of Union and Progress. Chapter six of the study examines the main parameters of Turkish nationalism in the Republican era. The second aim of this dissertation is to be a guide to evaluate the parameters Turkish nationalism by referring to conducts and policies of the Republican People?s Party, Nationalist Action Party, and Justice and Development Party.