Sinemada toplumsal yozlaşmanın yansımaları: Terzi 'Hakkı'
Reflections on the cinema of social corruption: Tailor 'Rights'
- Tez No: 303093
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİR ASLANYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gün geçtikçe zorlaşan ekonomik koşulların toplumumuzun dürüstlük ve ahlak anlayışında oluşturduğu ağır tahribatın yol açtığı ?erozyon? sonucunda, yoğun bir kültürel yozlaşma süreci yaşadığımız acı bir gerçek. Öyle ki görsel, işitsel ve yazılı medyada çıkan haberleri; kişisel deneyimlerimizi, tanıklıklarımızı da işin içine katarsak, zorlaşan hayat koşullarının insanlar üzerinde ne gibi psikolojik rahatsızlıklara, travmalara sebebiyet verdiğini rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Toplumumuzda, ekonomik düzenin zorlaştırdığı yaşam şartları ve beraberinde getirdiği tüm sıkıntılara rağmen, insani değerlerle yaşamını Sürdürmeye çalışan insanlarımız da var elbette. Kahramanımız `Terzi Hakkı' da o insanlardan biri. Yaşadıkları onu biraz takıntılı birine dönüştürmüş olsa da; doğru bildiğine inandığı değerleri elinden geldiğince savunmaya çalışan bir kişi o. Filmde, 'Terzi Hakkı'nın yaşamından bir kesit sunularak, hayatın gündelik ritminde insanların yaşadığı vicdan muhasebesi dramatik bir kurguyla irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Unfortunately, result of `?moral erosion?? caused by gradually worsening economical condition, serious havoc in the honesty and morality of people, our society faces cultural degeneration even more intensively. Especially, if we take our experiences, our witnesses, the news on audiovisional and written media into account, we can observe how complicated life circumstances causes physicological disorder and trauma on the society. Despite of the problems has been faced, still lots of citizens of our society maintain their lives with humanity values. Our main character `?Tailor Hakkı?? is one ofthem. Although his experiences turned him into an obsessive human being, he endeavours to defend the values he believes in, until the very end. In our film, a short section of Tailor Hakkı?s life will be shown and the daily inner- conflicts of the human being will be dramatically edited.