Sinemada toplumsal cinsiyet rolleri: 1980-1999 yılları arasında Türk sinemasında toplumsal cinsiyet rollerinin sunumu
Gender roles in cinema: The representation of gender roles in Turkish cinema between years of 1980 and 1999
- Tez No: 125359
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRSEL OĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1980 sonrasında Türkiye'de yaşanan toplumsal değişmenin Türk Sineması'da toplumsal cinsiyet rollerinin sunumuna nasıl yansıdığını araştırmaktır. Araştırmada toplumsal cinsiyet rolleri sunumunu belirlemek için içerik çözümlemesi kullanılmış ve durum saptama çalışması yapılmıştır. Araştırmada 1980 sonrası 20 filmde yer alan 43 kadın ve erkek başrol oyuncusunun toplumsal cinsiyet rollerinin sunumundaki değişmeyi belirlemek için yedi ayrı kategori belirlenmiştir. Üç kodlayıcı 43 başrol oyuncunun yer aldığı ortalama süreleri bir buçuk- iki saat arasında olan yirmi filmi video kasetlerden izlemiş, daha sonra kodlama kağıtları oluşturulan yedi kategori doğrultusunda doldurmuşlardır. Kodlayıcıların çalışmaları her güne bir film olmak üzere toplam yirmi gün sürmüştür. Araştırma sonunda yapılan değerlendirmeler, 1980-1999 yılları arasında Türk Sineması'nda toplumsal değişme ile birlikte toplumsal cinsiyet rollerinde geleneksel ve modern rollerin birarada olduğunu, geleneksel toplumsal cinsiyet rollerinin sorgulandığını, toplumsal cinsiyet rollerinde yaşanan değişmelerin genç, kentli, eğitimli ve modern kesimde meydana geldiğini ortaya çıkarmıştır. Toplumsal yapıda varolan geleneksel ve modern toplumsal cinsiyet rolleri Türk Sineması'na da bu geleneksel ve modern sunumlarla yansımıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to describe gender roles in Turkish Cinema between the years of 1980 and 1999. This thesis was a descriptive research study. The researcher used a content analysis method. Seven different categories were determined for the examination of the changes in the representation of gender roles of 43 leading actors and actresses in 20 films after the year of 1980. Three coders watched these 20 films of 43 leading actors and actresses and they filled the coding papers according to the seven categories. Coders watched one film in a single day and all the films were watched in 20 days. The researcher concluded that there were some changes in the portrayal of women and men in Turkish Cinema between 1980 and 1999. The traditional and modern roles are together in the films. The changes take place in young, urban- originated, educated and modern part of society. Turkish Cinema reflected the traditional and modern gender roles existing in social structure through these traditional and modern representations.