Lactobacillus plantarum'un metisiline dirençli staphylococcus aureus enfeksiyonlarından koruyucu etkisinin deneysel yanık modelinde araştırılması
Research on the protective effect of lactobacillus plantarum from methicilline-resistant staphylococcus aureus infections in experimental burn model
- Tez No: 303143
- Danışmanlar: PROF. DR. AYCAN UĞUR KAYIKÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Microbiology, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Uzun süre hospitalizasyon gerektiren geniş yüzey alanını etkileyen yanık hastalarında görülen greft lizisi ve sepsiste en sık izole edilen mikroorganizmalardan birisi metisiline dirençli Staphylococcus aureus'tur (MRSA). Bu çalışmanın temel amacı probiyotik mikroorganizmalardan Lactobacillus plantarum'un (LP) yanık yarası üzerine MRSA enfeksiyonu öncesi ve sonrası uygulanarak koruyucu ve tedavi edici etkisinin varlığını araştırmak, eğer varsa etkinliğin nicel miktarını ölçmektir. Her birinde 7 sıçan bulunan 4 grup deneğin sırtında toplam vücut yüzeyinin %15'ini kaplayan 3. derece haşlanma yanığı oluşturulmuştur. İlk gruba yanık oluşumunu takiben LP uygulanmış ve kolonizasyon süresinin beklenmesini takiben MRSA inokülasyonu yapılmıştır. İkinci grupta ise yanık oluşumunu takiben MRSA uygulanmış ve kolonizasyon süresi beklendikten sonra LP inoküle edilmiştir. Diğer 2 grup kontrol grupları olarak tasarlanmıştır. Beşinci ve 10. günlerde yaralardan alınan doku biyopsileri ve sürüntüler ile bakteri tipleri ve yükü belirlenmiştir. Yanık sonrası ilk olarak LP uygulanıp daha sonra MRSA inoküle edilen grupta MRSA koloni sayıları diğer gruplara göre anlamlı şekilde daha düşük bulunmuştur (p< 0,05). Yanık sonrası ilk olarak MRSA inoküle edilip daha sonra LP uygulanan grup ile MRSA kontrol grubu arasında MRSA koloni sayıları açısından istatistiksel fark gözlenmemiştir (p> 0,05). Sonuç olarak LP'nin henüz MRSA ile enfekte olmamış yanık yaraları üzerinde uygulanmasının MRSA enfeksiyonlarından koruyucu etkisi saptanmasına rağmen MRSA ile enfekte olmuş yaralara LP uygulanmasının enfeksiyonları tedavi edici etkisi bu çalışmada gösterilememiştir. Yanık yara enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisi, enfeksiyona bağlı görülen komplikasyonların (greft lizisi, sepsis) azaltılması yönünden umut veren LP, maliyetinin düşük olması ve yan etkilerinin olmaması nedeniyle hastanelerde ve yanık merkezlerinde kullanılabilecek yeni bir tedavi seçeneği olarak ortaya çıkmaktadır. Farklı yanık tedavi yöntemleri ile birleştirilerek yapılacak klinik çalışmalar LP'nin etkinliğinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak ve literatürde az olan bu konu ile ilgili bilgilerimizin artmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Methicilline-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) is one of the most common microorganism isolated in graft lysis and sepsis patients with extensive burns who need long term hospitalization. The main objective of this study is to determine and quantitatively measure the protective and/or therapeutic effect of Lactobacillus plantarum (LP) application on the burn wound before and after the onset of MRSA infection. Third degree scald burn lesions which affect 15% of total body surface area were formed on the back of four groups each containing seven rats. In the first group LP was applied right after the burn and after waiting for LP to colonize MRSA was inocculated. In the second group MRSA was applied right after the burn and after waiting for MRSA to colonize LP was inocculated. The other two groups were designed as controls. On fifth and 10th days bacterial loads and compositions were determined by tissue biopsy-colony counts and wound swabs. In the first group on which LP was applied right after the burn and then MRSA was inocculated, MRSA colony counts were found to be significantly low compared to the other groups (p< 0,05). In the second group on which MRSA was inocculated right after the burn and then LP is applied, MRSA colony counts were not found to be significantly different compared to control groups (p> 0,05). As a result, although LP has shown to protect non-infected burn wounds when applied before MRSA infection, a therapeutic effect of LP on MRSA infected wounds was not demonstrated in this study. LP is promising in prevention and treatment of burn wound infections and infection-related complications (graft lysis, sepsis). LP application which has a low-cost with no side effects, is a new treatment option that can be used in hospitals and burn centers. Clinical studies that combine different burn treatments with LP application would provide us with a better understanding of the effects of LP and may increase data in the literature about this new topic.