Bazı yeni sübstitüebenzazol türevlerinin sentezi, yapı aydınlatılması ve mikrobiyolojik aktivite çalışmaları
Studies on synthesis, structure elucidation and antimicrobial activity of some new substitutedbenzazole derivatives
- Tez No: 303172
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TEMİZ ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmada sonuç ürün olmak üzere benzazol halka sistemlerinden biri olan benzoksazol halkası taşıyan 12 adet orijinal bileşik ve 1 adet orijinal ara basamak ürünü sentezlenmiş ve in vitro mikrobiyolojik etkileri saptanmıştır.Benzoksazol türevi bileşikleri sentezlemek amacıyla öncelikle (3-amino-4-hidroksifenil) etil sülfon 4-aminobenzoik asit ile PPA içerisinde ısıtılarak 2-(4-Aminofenil)-5-etilsülfonil-benzoksazol hazırlanmış; takiben para konumundaki amino grubu çeşitli açil klorürleri ile muamele edilerek 2-[4-(4-Sübstitüe-benzamido/fenilasetamido/bütanamido)fenil]-5-etilsülfonil benzoksazol türevleri sentezlenmiştir.Sentezlenen bileşiklerin saflıkları İnce Tabaka Kromatografisi ile kontrol edildikten sonra 1H-NMR, Kütle, IR spektral analizleri ve elementel analiz yöntemleri ile yapıları aydınlatılmış ve erime noktaları tayin edilmiştir.Bileşiklerin in vitro antibakteriyel etkinlikleri Staphylococcus aureus ATCC 29213, S. aureus izolatı (Metisilin dirençli ?MRSA-), Enterococcus faecalis ATCC 29212, E. faecalis izolatı (Vankomisin dirençli ?VRE-), Escherichia coli ATCC 25922, E. coli izolatı (Geniş spektrumlu beta laktamaz enzimi -GSBL- içerir), Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, P. aeruginosa izolatı (Gentamisin dirençli) bakterilerine karşı; antifungal etkinlikleri ise Candida albicans ATCC 10231 ve Candida krusei ATCC 6258 mantarlarına karşı incelenmiş, antimikrobiyal etkileri Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) değerleri şeklinde saptanmıştır. Antimikrobiyal etkinlikleri karşılaştırmak amacıyla meropenem, seftriakson, ampisilin trihidrat, gentamisin sülfat, tetrasiklin, ofloksasin, amfoterisin B, flukonazol referans ilaç olarak kullanılmıştır.Tüm bileşiklerin 16-128 ?g/ml arasında değişen MİK değerlerinde antibakteriyel etkiye ve 32-128 ?g/ml arasında değişen MİK değerlerinde antifungal etkiye sahip oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 12 original compounds bearing benzoxazole ring which is one of the benzazole rings were synthesized, additionally, 1 intermediate compound, as well, were synthesized for the first time and their in vitro microbiological activities were determined..At the first step, 2-(4-aminophenyl)-5-ethylsulphonyl was prepared by heating (3-amino-4-hydroxyphenyl)ethylsulphon with p-aminobenzoic acid in polyphosphoric acid and then, the amino group at the para position of phenyl ring was treated with various acylchlorides and finally, the result products, 2-[4-(4-substituted-benzamido / phenylacetamido / butanamido)phenyl]-5-ethylsulphonyl benzoxazole derivatives were obtained.The purity of the synthesized compounds has been controlled by TLC, their structures were elucidated by using IR, 1H-NMR, Mass and Elemental Analysis methods and their melting points were determined.The in vitro antimicrobial activitiy of the compounds was assayed for antibacterial activity against Staphylococcus aureus ATCC 29213, Staphylococcus aureus isolate (resistant to meticiline ?MRSA-), Enterococcus faecalis ATCC 29212, Enterococcus faecalis isolate (resistant to vancomycin ?VRE-), Escherichia coli ATCC 25922, Escherichia coli isolate (has extended spectrum beta lactamase -ESBL- enzyme), Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Pseudomonas aeruginosa isolate (resistant to gentamicin); the antifungal activity was evaluated against Candida albicans ATCC 10231 and Candida krusei ATCC 6258. The antimicrobial activity was observed as the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) values and the MIC values of all the derivatives were compared with control drugs; meropenem, ceftriaxone, ampicillin trihydrate, gentamicin sulfate, tetracycline, ofloxacin, amphotericin B and fluconazole.The synthesized compounds were found showing antibacterial activity at the MIC values between 16-128 ?g/ml and antifungal activity at the MIC values between 32-128 ?g/ml.