Gastroözofageal reflü hastalığı ve diş dokularının kayıp arasındaki ilişki
The relationship between gastroesophageal reflux disease and tooth wear
  1. Tez No: 303171
  2. Yazar: FATMA AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Gastroenteroloji, Dentistry, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, GÖRH ve dental erozyon arasındaki nedensel ilişkinin ve reflü sonucunda oral dokularda meydana gelen değişikliklerin incelenmesidir.Bu araştırma, 16 ile 65 yaş aralığında toplam 100 kişiden oluşan iki çalışma grubuyla gerçekleştirildi. Hasta grubunu en az 1 senedir reflü semptomlarını tarif eden ve endoskopik olarak özofajit tespit edilmiş 50 birey, kontrol grubunu sağlıklı 50 birey oluşturdu. Dental erozyon TWI'i ile ve çürük prevalansı DMFT indeksi ile değerlendirildi. GÖRH'nın oral belirtileri (yangılı ağız duyarlılığı, dil hassasiyeti, nonspesifik kaşıntı ve yanma, ağız kokusu, ağız kuruluğu, dişlerde hassasiyet ve yumuşak/sert palatinal mukoza/uvulada eritema) incelendi. Uyarılmış tükürük örneği toplandı ve tükürük akış hızı, tükürük pH'sı ve tükürük tamponlama kapasitesi değerleri ölçüldü. Hasta grubundaki bireyler reflü şikayetlerinin süresi, regürjitasyon sıklığı, özofajit evresi, tedavi süresi ve kullanılan ilaçlar açısından değerlendirildi.İstatistiksel değerlendirmede bağımsız iki grup t-testi, ki-kare testi, olabilirlik oranı ki-kare testi, Fisher exact test, tek yönlü ANOVA, ve Pearson korelasyonu kullanıldı.Hasta grubunda maksiller dişlerin palatinal yüzeyinde aşınma gözlenirken, kontrol grubunda hiç aşınma gözlenmedi (p0,05). Oral şikayetlerin hasta grubunda kontrol grubuna göre daha fazla olduğu belirlendi (p0,05). Tükürük akış hızı, tükürük pH'sı ve tükürük tamponlama kapasitesi değerleri hasta grubunda kontrol grubundan daha düşük bulundu (p0,05). Regürjitasyon sıklığı açısından değerlendirildiğinde, yumuşak/sert palatinal mukoza/uvulada eritema her gün ve sık sık regürjitasyon görülen hastalarda daha fazla gözlendi (p0,05). Özofajit evresinin ve kullanılan ilaçların, oral şikayetlerin meydana gelmesini ve TWI etkilemediği bulundu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the casual relationship between GERD and dental erosion and the changes of oral tissues that occur as a result of reflux.The research was performed with two working groups consisting of the total of 100 people between the ages of 16 and 65. The patient group was formed with 50 individuals who described symptoms of reflux at least 1 years and endoscopic oesophagitis have been identified and the control group was formed fifty healthy individuals. Dental erosion was evaluated by TWI and caries prevalence was evaluated by DMFT index. Oral manifestations of GERD (burning mouth sensation, tongue sensitivity, nonspecific itching/burning, halitosis, dry mouth, tooth sensitivity and soft/hard palatal mucosa/uvula erythema) were examined. Stimulated saliva samples were collected and the salivary flow rate, the ph and the buffering capacity of saliva were measured. The patient group were evaluated in terms of duration of reflux complaints the frequency of regürgitation, the grade of esophagitis, duration of treatment and the medications used.Two-sample t-test, Pearson chi-square test, likelihood ratio chi-square test, Fisher exact test, one-way ANOVA and Pearson?s correlation were used for the statistical analysis.Wear of palatal surface of maxillary teeth was observed in the patient group, but no wear was observed in the control group (p0,05). Oral manifestations were further in the patient group (p0,05). Salivary flow rate, the pH and the buffering capacity of saliva were lower in the patient group (p0,05). If it is evaluated in terms of frequency of regürgititation, soft/hard palatal/uvula erythema was observed further in the patients with every day or frequently regürgititation (p0,05). Also it was determined that grade of esophagitis and medications had no effects on the values of TWI and the occurrence of oral manifestations (p>0,05).