Yoğun bakım hastalarında ventilatörle ilişkili pnömonide epidemiyoloji, mortalite ve mortaliteye neden olan risk faktörlerinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective analysis of the epidemiology and risk factors affecting mortality and morbidity in ventilator associated pneumonia treated in an ıntensive care unit
  1. Tez No: 303353
  2. Yazar: ZİYAATTİN KARAKUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ İŞÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP), yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilen hastalarda sık karşılaşılan, mekanik ventilasyon uygulanan hastalarda gelişen ve mortalite oranı yüksek olan nozokomiyal bir enfeksiyondur. Bu çalışmada Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Yoğun Bakım Bilim Dalında 01.06.2002 ? 30.05. 2011 tarihleri arasında, VİP tanısı almış hastaların epidemiyolojik özellikleri, mortaliteleri ve prognoza etki eden risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya yoğun bakıma kabul edilen, 48 saatten fazla mekanik ventilasyon uygulanan, 18 yaş üstü olgular dahil edildi.Ventilatörle ilişkili pnömoni tanısı almış 387 olgunun 167'sinin dosyasına ulaşılıp incelendi. VİP tanısı, Amerikan Enfeksiyon Hastalıkları ve Toraks Derneklerinin (IDSA/ATS) 2005 yılı ortak kararlarında belirtilen tanı kriterlerine göre konuldu (1). Ventilatör kullanım oranı 0.68, ventilatör ile ilişkili pnömoni oranı ortalaması 14.41/1000 ventilatör günü olarak hesaplandı. VİP gelişen hastaların 28. gün mortalitesi %25,1 olarak saptandı.VİP olgularında etken mikroorganizmalar sıklık sırasına göre Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa ve MRSA olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Retrospective analysis of the epidemiology and risk factors affecting mortality and morbidity in ventilator associated pneumonia treated in an Intensive Care Unit.Ventilator asociated pneumonia (VAP) is a common nosocomial infection that is seen in mechanically ventilated patients treated in the intensive care units and has a high mortality. In this study, we aimed to determine the epidemiological characteristics, mortality and prognostic risk factors in patients diagnosed with VAP treated in the Uludag University Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit between June 2002 and May 2011.Patients older than 18 years who were mechanically ventilated more than 48 hours in the Intensive Care Unit were included in this study.Threehundred and eightyseven patients were identified, however charts of 167 were available for analysis. VAP diagnosis was established according to 2005 consensus criteria of IDSA/ATS (Infectious Diseases Society of America and American Thoracic Society). Ratio of ventilator use day was 0.68 and VAP ratio 14.41/1000 ventilator days was calculated. 28th day mortality was 25,1% in patients who had VAP.The most common causative microorganisms were Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa and MRSA in patients with VAP.