Deneysel diyabet oluşturulan ratların böbrek dokusu oksidan ve antioksidan durumu üzerine likopenin etkisi
The effect of lycopene on oxidant and antioxidant status of kidney tissue of the rats established experimental diabetes.
- Tez No: 303384
- Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, deneysel diyabet oluşturulan ratların böbrek dokusunda oluşabilecek oksidatif hasar ve bu hasara karşı likopenin önleyici veya koruyucu etkisinin olup olmayacağı ortaya konulmak amacıyla planlandı. Diyabet oluşturmak için D ve D+L grubundaki ratlara 45 mg/kg tek doz streptozotosin (STZ) intraperitoneal (i.p) uygulandı. Kontrol grubuna ise aynı miktarda serum fizyolojik enjekte edildi. Kan şekerleri 270 mg/dL ve üzerinde olanlar diyabetik olarak kabul edilip çalışmaya dahil edildi. L ve D+L grubundaki ratlara Likopen yağda çözdürülerek 10 mg/kg/gün olarak uygulandı. Dört haftalık deneme süreci bitiminde gruplardan toplanan böbrek dokularından histolojik muayene için kesit alındıktan sonra, MDA, GSH seviyeleri ve SOD, GPx ve CAT enzim aktiviteleri ölçüldü. Kontrol ve likopen gruplarına göre diyabet grubunda MDA seviyesinin arttığı, SOD enzim aktivitesinin azaldığı, CAT enzim aktivitesinin arttığı ( p?0,05) tespit edildi. Diyabet grubuna göre diyabet oluşturulup likopen verilen diyabet + likopen grubunda MDA seviyesinin ve CAT enzim aktivitesinin düştüğü, bununla birlikte SOD enzim aktivitesinin yükseldiği belirlendi. Yinede bu değişikliklere rağmen diyabat grubu ile aynı olduğu bulundu. GPx enzim aktivitesi ve GSH düzeyleri açısından gruplar arasında fark olmadığı tespit edildi.(p?0,05). Bununla birlikte böbrek dokularının histolojik muayenesinde de gruplar arasında değişiklik olmadığı bulundu. Bu sonuçlara göre diyabetik kişilerin diyetlerinde likopen ihtiva eden gıdaları tüketmelerinin uzun dönemde diyabetin neden olduğu böbrek komplikasyonunu önlemede ve/veya tedavide faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Sciences Master Thesis, Van, 2011.This study was planned to be introduced the oxidative damage that may occur in the kidney tissue of experimental diabetic rats and whether lycopene has preventive or protective effect against this damage. Single dose Streptozotocin (STZ), 45/mg/kg, was administered intraperitoneally (i.p) for D and D+L group rats in order to create diabetes. The same amount of saline was injected to the control group. Blood sugar 270 mg / dL and above are considered to be diabetic and those who were included in the study. Lycopene was dissolved in fat and it was administered 10 mg / kg / day to the rats in groups L and D+L. At the end of the four-week trial period, after taking the sections for histological examination from the kidney tissues collected from the groups, MDA, GSH levels and SOD, GPx and CAT enzyme activities were measured.