Romatoid artrit tanılı hastalarda anti nükleer antikorların dağılımı
Dıstrıbutıon of antınuclear antıbodıes ın patıents wıth rheumatoıd arthrıtıs
- Tez No: 303435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜDÜCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Mikrobiyoloji, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Microbiology, Rheumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Romatoloji veya Fizik Tedavi polikliniklerine başvuran ve Romatoid artrit tanısı alan 83 kadın ve 17 erkek toplam 100 hastaya ait serum örneklerinde ANA, ENA ve Anti-CCP testleri çalışıldı. Hastaların (%59)'unda anti-CCP, (%57)' sinde ANA ve (%39)'unda ENA pozitif olarak belirlendi. ANA indirek immün floresans, ENA western blot ve anti-CCP Elisa yöntemleri ile çalışıldı. CCP testi referans test olarak kabul edildiğinde ANA için duyarlılık %62.7, özgüllük %51.2, pozitif prediktif değer %64.9, negatif prediktif değer %48.8, yanlış pozitiflik oranı %48.8, yanlış negatiflik oranı %37.3, gerçek doğruluk oranı %58 ve p değeri %16.6 olarak bulundu. CCP testi referans test olarak kabul edildiğinde ENA için duyarlılık %42.4, özgüllük %65.9, pozitif prediktif değer %64.1, negatif prediktif değer %44.3, yanlış pozitiflik oranı %34.1, yanlış negatiflik oranı %57.6, gerçek doğruluk oranı% 52, p değeri %28 olarak bulundu. ANA referans test olarak kabul edildiğinde ENA için duyarlılık %49.1, özgüllük %76.7, pozitif prediktif değer %73.7, negatif prediktif değer %53.2, yanlış pozitiflik oranı %23.3, yanlış negatiflik oranı %50.9, gerçek doğruluk oranı %61, p değeri %0.8 olarak bulundu. Elde ettiğimiz tüm veriler anti-CCP'nin RA'nın erken tanısında çok önemli bir belirteç olduğunu göstermektedir. Ayrıca RA'lı hastalardaki ANA varlığının küçümsenmeyecek oranda olduğunu ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiği kanısındayız. Sonuç olarak ANA, ENA ve anti-CCP testlerinin üçünün birden çalışılmasının RA'nın oluşturacağı hasarın daha erken anlaşılmasına katkı sağlayacağını düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
In this research, ANA, ENA and anti CCP tests in serum samples of 100 patients - 83 women and 17 men ? with the diagnosis of rheumatoid arthritis, who applied to the departments of rheumatology or physical therapy in YYU Resarch and Application Hospital, were studied. Anti CCP was positively detected on 59 per cents of the patients, ANA on 57 percents and ENA on 39 percents. ANA was studied with the method of indirect immune fluorescence, ENA with westernblot and Anti CCP with elisa method. When CCP test was regarded as the referring test, it was found out that the sensibility for ANA is %62.7, specificity is % 51.2, positive predictive valance is % 64.9, negative predictive valance is 48.8, false-pozitive rate is % 48.8, false-negative rate is % 37.3, real accuracy rate is %58, and p-value is % 16.6. When CCP test was regarded as referring test, it was found out that the sensibility for ENA is % 42.4, specificity is % 65.9, positive predictive valance is % 64.1, negative predictive valance is 44.3, false-pozitive rate is % 34.1, false-negative rate is % 57.6, real accuracy rate is % 52, and p-value is % 28. When ANA test was regarded as referring test, it was found out that the sensibility for ENA is % 49.1, specificity is % 76.7, positive predictive valance is % 73.7, negative predictive valance is 53.2, false-pozitive rate is % 23.3, false-negative rate is % 50.9, real accuracy rate is % 61, and p-value is % 0.8. All data we have acquired show that Anti CCP is very significant for the early diagnosis of RA. Besides, we suppose that the existance of ANA on the patients with RA is rather high and more researches should be conducted on this subject. Consequently, we think that using ANA, ENA and Anti CCP tests together will contribute to early realization of the harm RA may cause.