Subklinik mastitisli koyunlarda MDA, AOPP düzeyleri ve katalaz aktivitesi
Catalase activity and the levels of MDA, AOPP in sheeps with subclinical mastitis
  1. Tez No: 303436
  2. Yazar: KÜBRA ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Zengin K, Subklinik mastitisli koyunlarda MDA, AOPP düzeyleri ve katalaz aktivitesi, Y. Y. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2011.Hayvancılık ekonomisinde büyük kayıplara neden olan subklinik mastitisin koyunlarda plazma malondialdehit (MDA), ileri oksidasyon protein ürünleri (AOPP) düzeyleri ve katalaz (CAT) aktivitesi üzerine etkisini tespit etmek için yapılan bu çalışmada laktasyonun ilk döneminde olan toplam 30 Akkaraman koyun canlı materyal olarak kullanıldı. Sütlerinde mastitis indikatör kağıdı ve CMT ile mastitis teşhisi konulan 20 koyun subklinik mastitisli grubu, sağlıklı 10 koyun da kontrol grubunu oluşturdu. Koyunların kan plazmalarında MDA, AOPP düzeyleri ve CAT aktivitesi ölçüldü. Kontrol ve subklinik mastitisli koyunların plazma MDA, AOPP düzeyleri ve CAT aktiviteleri sırasıyla 4.58± 0.59 - 4.94±0.25 ?mol/L; 94.03±5.88 - 100.73±5.09 ?mol/L ve 380.70±79.96 - 644.61±59.84 kU/L olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Zengin K, Catalase activity and the levels of MDA, AOPP in sheeps with subclinical mastitis, Yuzuncu Yıl University, Institute of Health Sciences, MSci. Thesis in Department of Biochemistry, Van, 2011.Subclinical mastitis in sheep is one of the great causes of economical loses in livestock economy. To determine the plasma levels of malondialdehyde (MDA), advanced oxidation protein products (AOPP) and catalase (CAT) activity during subclinical mastitis thirty Akkaraman sheep in the first period of lactation were used as live materials. Subclinical mastitis was diagnozed by using mastitis indicator paper and CMT in milk. Twenty sheep were separeted as subclinical mastitic, ten healthy sheep were named as control group. MDA, AOPP levels and CAT activity were determined in plasma of all sheep. The levels of plasma MDA, AOPP and CAT of control and subclinical mastitic sheep were found 4.58± 0.59 - 4.94±0.25 ?mol/L; 94.03±5.88 - 100.73±5.09 ?mol/L ve 380.70±79.96 - 644.61±59.84 kU/L respectively.