Cemaleddin Mahmud Hulvi Divanı; Metin-inceleme
Diwan of Cemaleddin Mahmud Hulvi: Text-analysis
- Tez No: 303702
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AZMİ BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
?Hulvî? mahlaslı Cemaleddin Mahmud Efendi, XVII. yüzyıl Türk tasavvuf edebiyatı şâirlerindendir. Bu tez şâirin, şimdiki bilgilerimize göre tek nüshası bulunan Divan'ının bilimsel metotlarla incelenmesini ve edebiyatımızdaki yerinin belirlenmesini amaçlamaktadır.Araştırmamızda önce Cemaleddin Mahmud Hulvî'nin yaşadığı devrin Türk tasavvuf edebiyatı açısından durumu hakkında bilgi verilmiş, ardından da şâirin hayatı ve edebî kimliği incelenmiştir. Bu bölümü takiben Divan'ın tenkitli ve transkripsiyonlu metni verilmiştir. Metnin muhtevâ ve şekil yönünden de ayrıntılı bir tahlilinin eklendiği çalışmanın son bölümünü ise, metindeki tasavvufî terimlerin anlaşılabilmesi için, açıklamalı bir tasavvuf terimleri dizini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cemaleddin Mahmud Efendi whose pseudonym is ?Hulvî? is a poet of XVII. century sufistic Turkish literature. This thesis aims to analyze poet?s Diwan, which is known through one copy to our knowledge, through scientific methods and to place it in Turkish literature.In our study, firstly the information is given about the Turkish sufistic literature of Cemaleddin Mahmud Hulvî?s period, then the poet?s life and his literary personality are examined. Subsequent to this chapter, the critical and transcriptional text of the Diwan is given. The last chapter of the study where a detailed analysis of the text with regard to content and style is attached, is comprised of an index of commented Sufism terms on the purpose of understanding the sufistic terms.