Finansal kiralama sözleşmelerinde kiracının hakları ve borçları
Rights and obligations of lessee at financial leasing agreements
- Tez No: 303744
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ekonomik hayatta her geçen gün uygulaması artan finansal kiralama sözleşmelerinin önünde engel olarak duran hususlara dikkat çekmek ve bunlara pratik çözümler bulabilmek için, sözleşmenin hukuki boyutunu ele aldık. Hukuki açıdan incelediğimiz finansal kiralama sözleşmelerinin bir tarafını oluşturan kiracı üzerinde çalışmamızı yoğunlaştırdık. Öncelikle, kiracının sahip olduğu borçlar ve bu borçlara ilişkin problemlere çözümler aradıktan sonra, sözleşmenin en ihtilaflı noktası olan kiracının hakları detaylı şekilde çalışma konusu yapıldı. Umuyorum ki, tez çalışmamda ortaya koyduğum hukuki eleştiri ve görüşler, ekonomik olarak taraflara pek çok avantajlar sağlayan finansal kiralama sözleşmelerini, bir adım daha ileri götürebilir.
Özet (Çeviri)
Increasing application of economic life every day to draw attention to matters of financial standing as an obstacle to leasing contracts and to find practical solutions to them, we dealt with the size of the contract legal. Examined the legal aspects that make up one side of the tenant lease agreements focused on work. First, the tenant's obligations and liabilities with a solution to a problem that after contacting the contract, the most contentious point was the subject of study in detail the tenant's rights.I hope that the thesis work, I put in the criticism and opinions on legal, economic, financial leasing agreements as the parties provide many advantages, take a step further.