Görünürde ilişkisiz regresyon modelleri ve turizm sektörü üzerine bir uygulama
Seemingly unrelated regression models and an application on tourism sector
- Tez No: 303743
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ARICIGİL ÇİLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İstatistik, Tourism, Statistics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada Görünürde İlişkisiz Regresyon (GİR) modelleri açıklanmakta ve bu modeller temel alınarak tahmin edilen parametreler, klasik regresyon model tahminleri ile karşılaştırılmaktadır. Bu bağlamda Dünya ve Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan turizm mal ve hizmetlerine yönelik talep, GİR ve klasik regresyon yaklaşımıyla tahmin edilmiş, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında seçilen Avrupa ülkelerinin Türkiye'ye yönelik turizm talebini etkileyen faktörler incelenmiş ve bu faktörlere göre ülkeler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Seemingly Unrelated Regression (SUR) models are described and parameters estimated on the basis of these models are compared with the classical regression model estimates. In this context, the demand for tourism goods and services which have an important place in the world and Turkish economy, is estimated with SUR and classical regression approaches and the results are compared. Moreover within the scope of the study, the factors which effect the choosen European countries' tourism demand towards Turkey are analyzed and countries are compared with respect to these factors.