Yasak meyve bağlamında kadının konumunun Kur'an açısından değerlendirilmesi
Evaluating the position of women in the Qur?an within the context of forbidden fruit
- Tez No: 303753
- Danışmanlar: PROF. DR. HİDAYET AYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tarih boyunca Hz. Âdem'e yasak meyveden yedirmiş olduğu düşüncesiyle kadına karşı olumsuz bir tavır oluşturulmuştur. Bu anlayış mitolojilerde geçtiği gibi, bazı kutsal kitaplarda da yer almaktadır. Hz. Âdem ve Hz. Havva kıssasından Kur'an'da da bahsedilmektedir. Fakat Kur'an yasak meyveyi Havva'nın yedirdiğinden bahsetmediği gibi, kadına karşı olumsuz bir tavır da sergilemez. Hz. Âdem ve Hz. Havva'nın cennetteki hayatları ve orada yasak meyve ile imtihan edilişleri öyküsünün ve bu öyküden hareketle kadın algısının yer aldığı bu çalışma, kadın hakkındaki olumsuz imajın Kur'an açısından nasıl değerlendirildiğinin bir incelemesi niteliğinde olacaktır.Giriş ve üç bölümden oluşan araştırma sonucunda, ilk çağlarda mitolojilerde yer alan kadın hakkındaki yanlış düşüncelerin, Yahudi ve Hıristiyanlık gibi ilahi dinlerin kutsal metinlerinde de kayda geçirildiği tespitine varılmıştır. Bu konuda Kur'an'ın bakış açısı ise kötülüğün temel sebebi gösterilen kadının, kul olarak Allah katında erkekten bir farklılığının olmadığı, bu sebeple kadının değerinin düşürülemeyeceği şeklindedir. Kur'an, yasağın çiğnenmesi konusunda kadın ve erkeğe birlikte hitap etmiş, sorumluluğu ikisine de yüklemiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, there has been a negative attitude towards women since it is believed that a woman had Prophet Adam eaten the forbidden fruit. This understanding emerged in mythologies and also was used in the holy books. The story is also mentioned in the Qur?an. But the Qur?an does not either mention that Eve was the reason for eating the forbidden fruit or treat to the women in bad manner. This study, which includes the perception of women through the story of Adam and Eve being expelled from heaven, will be an analysis of how women?s negative image is evaluated in the Qur?an.As a conclusion of this research, it is seen that the legends turned into myths in the first centuries, which caused negative images of women, and these thoughts were recorded in the divine religions such as Judaism and Christianity. Moreover, the Qur?an doesn?t treat women any different than man because of this sin, and for Allah the value of women, as a being, isn?t reduced. As far as disobeying this rule, women and men are treated equally and mentioned together in the Qur?an.