Sosyo-ekonomik bir olgu olarak kentsel suç; Bakırköy ve Küçükçekmece örnekleri
As a socio-economic phenomenon urban crime; case studies of Bakırköy ve Küçükçekmece districts
  1. Tez No: 303752
  2. Yazar: EMRAH USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde kentler suçların yaşam alanı bulduğu alanlar olarak ön plana çıkmaktadır. Kentlerin sosyal, kültürel, ekonomik ve mekansal özellikleri ile değişkenlik arz eden kentsel suç kavramı, kentlerde yaşayan bireylerin huzur ve mutlulukları açısından tehdit unsuru olarak görülmektedir. Bu tehdit unsurunun ortadan kaldırılması amacıyla bu unsurun bileşenlerinden olan kentlerde yürütülecek kentleşme politikaları önem arz etmektedir.Kentlerde planlı ve programlı yürütülemeyen kentleşme politikalarının, köyden kente gelen bireylerde ortaya çıkan uyum sorunu ile bütünleşmesi sonucu, kentsel suçların tetikleyici faktörü olan psikolojik bunalımlar baş göstermeye başlamaktadır. Bu sorun zamanla bireyleri suça meyilli hale getirerek kentlerde yaşanan güvenlik sorununun temel etkenlerinden birisini oluşturmaktadır. Kentsel suçların temelinde yatan nedenlerin geniş çaplı araştırmalarla ortaya konması gerekmektedir.Bu çalışmada İstanbul'un fiziki anlamda birbirine çok yakın, sosyo-ekonomik durum açısından birbirine bir o kadar uzak olan iki bölgesi olan Bakırköy ve Küçükçekmece ilçelerinde ortaya çıkan suç türleri Emniyet Genel Müdürlüğü verilerinden yararlanılarak mahalle bazlı ortaya konmuş, mahallelerin fiziki kimlikleri ile suç arasındaki illiyet bağı sorgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, cities show up as the areas where crimes take place. The concept of urban crime that changes with the social, cultural, economic and spatial characteristics of cities is perceived as a threat to people living in cities in terms of their peace and welfare. In order to remove this threat, urbanization policy which is one of the components of this threat has an important role.As that urbanization policies that couldn?t be carried out planned and systematically and integration problem emerging in individuals migrated from villages to cities combines, physiological problems thatis triggering urban crimes start to arise. This question, turns individuals into inclined to crimes with time, and becomes a main factor for security issues in cities. Therefore, underlying causes of urban crimes should be revealed with researches.In this study, crime types that emerge in two physically close but socio-economically distant counties of İstanbul, Bakırköy and Küçükçekmece is presented as district-based using official Turkish National Police (TNP) data, and cause-effect relation is questioned between crime and physical identities of the districts.