Katılımcı kültürün oluşumunda yeni medya okuryazarlığı: ABD ve Türkiye örnekleri
New media literacies for a participatory culture: USA and Turkey
  1. Tez No: 303755
  2. Yazar: DİĞDEM SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER PEMBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 510
Özet
İletişim teknolojilerinin değişimi, okuryazarlıkların da değişimi anlamına gelir. Bu varsayımdan yola çıkan çalışma, iletişimbilimleri perspektifinden medya ve okuryazarlık ilişkisini incelemekte, eleştirel pedagoji bağlamında aktif birey ve katılımcı eğitim ilişkisi üzerine temellenmektedir. Bu kapsamda, medya okuryazarlığı alanında, Amerika Birleşik Devletleri'nde medya okuryazarlığı kavramının tarihsel gelişimi ve örnek projeler değerlendirilmiş, alandaki çağdaş tartışmalar ve uluslararası stratejiler incelenmiştir. Amerikan medya okuryazarlığı geleneğinin bir devamı olarak, katılımcı kültür bağlamında yeni medya okuryazarlığı kavramı ve becerileri ortaya konulmuştur. Yeni medya kavramı ve ilkeleri ile yeni medya okuryazarlığı becerilerine dair Türkiye'deki mevcut durum değerlendirilmiş, Türkiye'de katılımcı kültürün oluşmasında yeni medya okuryazarlığının gerekliliğine dair bir çerçeve ortaya konmuş ve bu yöndeki stratejilerin neler olması gerektiğine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Changing media means changing literacies. Based on this assumption, this study focuses on the relationship between media and literacies from a communication sciences point of view and draws on the concepts of active individual and participatory education in the context of critical pedagogy. In this regard, the development of the American media literacy movement and leading projects, contemporary debates and international strategies were studied. Following the American media literacy tradition, new media literacy skills for a participatory culture were introduced. The current situation in Turkey was also evaluated through those literacy skills and a novel framework including strategies and recommendations based on the need for a new media literacy approach was suggested.