Türkiye'de uygulanan kurumlar vergisi teşviklerinin örnek şirket uygulamasında incelenmesi
Examination of the corporate income tax incentives that applies in Turkey in a case study
  1. Tez No: 303765
  2. Yazar: KONURAY OLGU KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, kurumlar vergisi teşviklerinin, şirketlerin tasarruf ve yatırım eğilimi, sermaye maliyeti, vergi yükü, finansman yapısı ve kar dağıtım politikası üzerindeki etkileri, kurumlar vergisinin ileriye doğru yansıma olgusu ile birlikte ele alınmış ve teşviklerin teorik etkileri kapsamında örnek şirket uygulaması gerçekleştirilmiştir.Bu çerçevede, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin 1993-2010 yılları arasında yararlanmış olduğu kurumlar vergisi teşviklerinin, Şirket yatırımları ve kar oranları dikkate alınarak, Şirket'in vergi yükü üzerindeki etkileri ve sağlanan net vergi avantajı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of the incentives of the corporation income tax on the corporate's savings, propensity to investment, cost of capital, the burden of tax, finanial structure and dividend policy were discussed in conjuction with the fact of shifting forward of the corporate income tax and the case study was practiced under the effects of the incentives theory.In this context, the effects of corporate's burden of the tax and net tax advantage on incentives of the corporation income tax which was benefited by Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ, between 1993-2010, was presented by taking into account corporate investments and rate of profit.