Türkiye'de enerjide dışa bağımlılığın ödemeler dengesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Study on the effect of the external dependence to energy in Turkey for the balance of payments
- Tez No: 303766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Enerji sanayileşmenin, ekonomik gelişmenin en önemli temel girdisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenden dolayı gelişmekte olan ülkelerde enerji gereksinimleri de sürekli bir şekilde artış göstermektedir. Enerji, her zaman plan ve programlara stratejik bir girdi olarak dahil edilir ve enerji arz-talep dengesi dikkate alınır. Dahası, enerji güvenilir, etkin ve maliyet bakımından kabul edilebilir bir düzeyde olması gerekmektedir. Türkiye'nin enerji politikası; ülke enerji gereksiniminde hedeflenen ekonomik büyümeyi sağlayacak sosyal kalkınma hamlelerini destekleyecek ve yönlendirecek şekilde zamanında, yeterli, güvenilir, ekonomik koşullarda ve çevresel etki de göz önüne bulundurularak karşılanmasını sağlayacak biçimde dahil edilmesi gereklidir.Ekonomideki büyümeyi etkileyen en önemli kalemlerden birisi olan enerji aynı zamanda ödemeler dengesini de etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde enerji ile ödemeler dengesi arasındaki ilişkiyi ve ilişkideki nedenselliğin yönünü araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Energy is accepted as the most important input of industrialization and economic development. Due to this reason, energy requirements have increased continuingly in the developing countries. Energy is always included in plans and programs as a strategic input and energy supply-demand balance is considered. In addition, energy should be in a level of reliable, efficient and agreeable in terms of cost. Turkey?s energy policy should be included in due time, sufficient and reliable economic conditions by taking environmental effect into account in a way that supports, directs and meets social development thrusts providing the economic growth targeted in energy requirements of the country. Energy as being one of the most important components that affects growth in economy also affects the balance of payments. The aim of this study is searching the relationship between energy and balance of payments in our country and the causality in this relationship.