Osmanlı İmparatorluğu'nda Yenileşme Döneminde dış borçlanmanın bütçe açıklarının finansmanı üzerindeki etkisi (1699-1923
Foreign borrowing effects on financeing budget deficits in the Innovation Period of the Ottoman Empire (1699-1923)
  1. Tez No: 303866
  2. Yazar: ERDEM AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Osmanlı imparatorluğunda yenileşme döneminde bütçe açıklarının dış borçlanmayla finanse edilip edilemeyeceği, uzun bir süreçte çeşitli yöntem ve finansal araçlarla denenmiş olmasına rağmen başarılı olmamıştır. Çalışmanın amacı, dış borçlanmanın bütçe açıkları finansmanı üzerindeki etkisidir.Konunun açıklanabilmesi amacıyla en temel toplumsal kavramların tanımı, dönüşümü, kurumsallaşma süreci, toplumbilim yöntemleriyle anlatılmıştır. Borçlanmanın iktisat teorisi çerçevesinde bütçe teorileri, ekonomide izlenmesi gereken maliye politikaları yazılarak teorik çerçevesi çizilmiştir.Çalışmanın içinde, grafik, çizelge, tablo ve istatistiki bilgilerle konunun anlatımı güçlendirilmiştir.Sonuçta, bütçe açıklarının dış borçlanmayla finanse edilemeyeceği, fonlardan ve borçlardan oluşan bütçe açıklarının, ulusal ekonomide yatırımlara dönüştürülerek üretimi arttırmanın, ulusal geliri büyütmenin, sonuca etki eden en önemli faktör olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Budget defıcits fınanced by foreign borrowing in the modernization of the Ottoman Empire, whether it is a long process, although various methods have been tried and fınancial instruments has not been successful. The aim of the study. the effect of external debt fınancing of budget defıcits.The most basic defînition of social concepts in order to explain the issue of institutionalization process of transformation, social science methods are explained. Borrowing budget within the framework of theories of economic theory, economy, fıscal policy should be followed by writing the theoretical framework drawn.I this study, graphics, charts. tables and statistical information that strengthened the subject expression.As a result, budget defıcits can not be fınanced by external borrovving, budget defıcits of the funds and debt converted into investments in national economy to incease producion, upgrade the national income, wre show to be the most important factor affceting the result.