Uyuşturucu kaçakçılığının uluslararası ilişkilere etkisi üzerine bir çalışma
A study about the impact of illicit drug traffic on international relations
  1. Tez No: 303975
  2. Yazar: ÖZCAN SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında;yasadışı uyuşturucu üretimi,transferi,tüketimi ve bunun son noktası olan uyuşturucu kullanımının uluslararası ilişkiler ekseninde yeri ele alınmış,konunun uluslarası bir sorun olduğu,ülkelerin ekonomik,siyasal,sosyal ve kültürel yapılarını ele alarak irdelenmiştir.Ulusal ve uluslararası alanda bu sorunu çözmeye yönelik çabalar ve sonuçlar,istatistiksel verilerle ortaya konulmaya çalışılmıştır.Sorunun boyutları yasadışı üretimekim ekim alanlarından tüketim noktalarına kadar yolculuk yapılarak irdelenmiştir.Haşhaş ekimi ve türevlerinin Burma-Laos-Tayland-Afganistan nokktasından,AB'de ülkelerini aşarak İngiltere'ye,oradan ABD'ye ulaşması,bunun ters istikametinde ise Güney Amerika'da üretilen“Koka”ve türevlerinin AB ülkelerine seyri ortaya konulmuştur(Yasadışı Uyuşturucu Döngüsü).Buna göre konunun uluslararası bir sorun haline dönüştüğü ,bir yandan yasadışı haşahaş üretim alanlarının yani üretimin azaltılması gerektiği,diğer yandan da bu çabaklara katkı sağlayacak tüketim oranlarının azaltılması gerektiği,buna katkı sağlayacak yasadışı uyuşturucu ticareti geçiş güzergahlarındaki önleyici çabalarla sonuca ulaşılabileceği vurgulanmıştır.Bu hipotezden yola çıkarak yasadışı uyuşturucu eken ve imal eden ülkelerdeki ekonomik, siyasal,sosyal ve kültürel durumlar,politikalar gözden geçirilmiş,transit ülkeler ve tüketici ülkelerdeki durumlarla karşılaştırılmıştır.Ortaya çıkan tabloda uluslararası kuruluşların katkıları da belirtilerek sorunun uslararası boyutu ortaya konulmuş,ulusal ve uluslararası çözüm arayışları ile sonuca varılmaya çalışılmıştır.Anahtar Kelimeler;Yasadışı Uyuşturucu Döngüsü,Uyuşturucu Bağımlılığı,Uyuşturucu Kaçakçılığı Rotaları,Devam Eden Suç
Özet (Çeviri)
I explicate the illicit drug production,transportation consumption and usage of narcotics during this thesis workshop.This is considered as an international problem and also related with economical,political,social,cultural ekonomik situations of the countries. I dıscussed the workshops focused to the national and international solutions.I also tried to define the level of theat according to the statistic data. I have defined that, first of all this is international problem.The production of opium should be decreased on the other hand some case studies have to be done on the international routes of opium trsansportation. According to these hypothesizes; The policies and socio-economic situations of the countries where opium is produced,have been examined.The stuation of the producer,route countries and consumercounries has been compared with each other. I try to explain the international solutions of the problem with the support of the international foundations.Key Words; Illegal Drug Rotation, Addiction, Illegal Drug Trafficking Routes, Continuing Crime