Sanatın yeni bir sunum ortamı olarak internet
Internet: A new showcase of art
  1. Tez No: 304008
  2. Yazar: AHMET DOLUNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN KEMAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tarih boyunca insanlar hayatlarını devam ettirebilmek ve kolaylaştırmak için değişik buluş ve tasarımlar ortaya koymuştur. Başlangıçta doğadan gelebilecek tehlikelere karşı korunma, barınma ve hayatını sürdürebilmek için beslenme gibi ihtiyaçlar söz konusu olmuştur. Bu ihtiyaçların giderilmesi için yapılan her yeni uygulama, her yeni fikir temelde teknolojiyi oluşturmuşlardır. İnsanlık hayatına katılan her yeni fikir kendi varlığını farklı şekillerde ortaya koymuş, hayatı kolaylaştırma özelliğinin yanında yer yer yaşam biçimi haline de gelmiştir.Bu çalışmada tarihsel devinim içinde teknoloji ve sanatın oluşumu ve sanatın sunumunda kullanılan yöntemler araştırılmıştır. İnternet ve sanat kavramları, onları oluşturan alt birimleri ve yaşadıkları tarihsel değişimlere değinilmiştir. Genel anlamda konunun şekillenmesi için sanattan genel olarak bahsedilse de, sanatın tüm dallarının konu içinde işlenmesi zorluğu nedeni ile sadece plastik sanatlar alanı ile sınırlı tutulmuştur. İnterneti kullanarak var olan sanatlara da değinilmiş ancak sanatın interneti sunum alanı olarak kullanması temel alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history human beings have engaged in inventions and designs of all kinds in order to maintain their lives and facilitate their conditions. Protection from possible dangers that may arise from nature, providing a shelter to live in, and subsistence for survival have been a part of basic needs the human condition requires. Thus, every new action or an idea developed to meet these conditions have been milestones for the progress of technology. Each of these ideas has revealed itself in different forms, sometimes to such an extent as to become lifestyle in addition to improving living conditions.This dissertation studies various methods in the development of internet and art and its presentation throughout historical dynamism. Various concepts within the domains of technology and art and their subunits have been analyzed along with their historical evolution. Although the discussion speaks of art in general, a special emphasis is given to plastic arts, given that covering all forms of art is not possible within the boundaries of a dissertation. Some new art forms that have been developed by way of using internet are also mentioned, nevertheless, the basis of discussion is the use of internet as a means of presentation for art.