Siyasal bütünlük ve bölgesel sorunları açısından Pakistan
Pakistan, from the perspective of political unity and regional problems
- Tez No: 304122
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT BAYDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünyanın yeni güç merkezi olarak görülen Asya-Pasifik Bölgesinde Çin, Rusya ve Hindistan yükselen güçler olarak, Afganistan ve Pakistan ise istikrarsızlık ve terör kavramı ile anılır olmuştur. Pakistan'ın istikrarsızlık sorunu özellikle ABD'nin Afganistan'ı işgali sonrasında dünya gündeminde yer almaya başlamıştır. Pakistan şu anda, 63 yıllık tarihinin en kritik dönemecine girmiş ve güvenlik açısından çok tehlikeli bir hale gelmiş durumdadır. ABD'nin ?Taliban'a askeri operasyon yapılmasına yönelik? baskıları, Afganistan ve Hindistan ile devam eden gerginlikler, Müşerref sonrası devam eden siyasi istikrarsızlık, mezhep çatışmaları, nükleer silahlarına yönelik uluslararası kamuoyundan gelen baskılar ve tüm bu sorunların üstesinden gelebilecek güçlü bir lider ve iktidar eksikliği Pakistan'ı bir bilinmeze doğru adım adım götürmektedir. Artık tüm dünyada Pakistan'ın bütünlüğünün tehdit altında olduğuna dair yaygın bir kanı mevcuttur.Bu çalışma; Pakistan'ın geçmişi, ülkenin ekonomik, sosyal, idari ve yapısal sorunları, dış politikası ve nükleer programı ile ABD'nin Afganistan'ı işgal etmesi süreci sonrasında yaşanan sorunların ışığında Pakistan'ın geleceğine yönelik dayanaklar sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
China, Russsia and India are regarded as arising global actors, whereas Afghanistan and Pakistan are known by terror and instability in Asia-Pasific Region which is accepted as new center of gravity of the world. Instability of Pakistan has especially come on the agenda of the world after USA invaded Afghanistan. Pakistan is now at the most cruicial turning point of her 63 years old history and in a very dangerous position from the security perspective. Presssure of USA for military operation against Taliban militants, tensions on relations with India and Afghanistan, political disorder after Musharraf era, sectarian violence, international pressure for her nuclear program, lack of a strong national leader and goverment cause an unkown future for people of Pakistan. Nowadays there is a common idea in the world that political unity of Pakistan is in danger.My aim in this thesis is to give a basis for the future of Pakistan regarding past of Pakistan, her economic, social, administrative and structural problems, her foreign policy and nuclear program and her serious problems which were faced after the invasion of Afghanistan by USA.