Bankacılıkta hukuki sorumluluğun risk kavramıyla ilişkilendirilmesi
Associating the notion of risk with the civil liability in banking
  1. Tez No: 304220
  2. Yazar: ALTAN FAHRİ GÜLERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BATTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu tez çalışmasının iki temel amacı bulunmaktadır. Birincisi, bankacılığın temel kavramı olan risk ve bu risklerin yönetilmesi konusunda hukuki bir bakış açısı ortaya koymak ve bankaların mali yapılarının, bankacılık risklerine karşı ne şekilde korunabi-leceği sorusuna cevap aramaktır. Bugüne kadar finans bilimcilerinin ilgi alanına giren risk kavramı, böylelikle ilk defa bir hukuk incelemesine konu olmaktadır. Çalışmanın birinci amacı çerçevesinde ayrıca, hukuki altyapısının bulunmadığı iddia edilen risk yönetimi kavramına teorik ve eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşılarak, kavrama hukukilik niteliği kazandırılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda özellikle sosyologların çalışmalarından ve bankacılık riskleri ile ilgili ulusal ve uluslar arası düzenlemelerden yoğun bir şekilde yararlanılmıştır. Bankaların mali yapılarının, bankacılık risklerine karşı korunması konusu ise, genel kabul görmüş bankacılık ilkelerinden yola çıkılarak açıklanmıştır.Bu tez çalışmasının ikinci ve asli amacı ise, bankacılık risklerinin kötü yönetilme-sinden kaynaklanan zararlar nedeniyle doğacak sorumluluk durumlarını, özellikle de kusur unsuru yönünden incelemektir. Bu kapsamda öncelikle yöneticilerin özen borcu-nun kapsamı ve özen ölçüsünün ne olduğu incelenecek, daha sonra işletme riski ihtiva eden kararlardan dolayı yöneticilerin sorumlu olup olmayacakları ele alınacaktır. Bu inceleme yapılırken ABD hukukunda doğarak gelişen business judgment rule kavramı-nın, banka yöneticileri için uygulanıp uygulanamayacağı sorusuna çözümler aranacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has two main target. First of all is putting forward a legalistic approach towards the concept of risk as the essential notion of banking risk and the management of these risks as well as seeking of the respond for the question of how can be react against the banking risks by the financial structure of the banks. Up to now the notion risk which covers the involvement of financial scientists, thus will the topic of juridical monograph as the first time within the existing literature. At the same time, within the extend of first target of study, it will be attempted to contribute the legal peculiarity to the notion of risk by developing a critical and a therotical approach, towards the notion of risk management which has been claimed that risk management has not a kind of legal base and framework. In this context, especially the works sociologists and the national and international regulations pertaining with the banking risks become inspring in this study. The financial structure of the banks and their protection against the banking risks tried to be explained by using the generally accepted banking principles.The second and intrinsic aim of thesis study is the analysis of liabilities which may be emerged as a result of mis administration of banking risks especially derived in respect of fault and negligence. In this framework, firstly the content of the duty of care by directors? and the nature of the standard of care, later it will be analyzed whether the directors? are responsible from the resolutions which includes the commercial risks. Within the content of this study some solutions will be presented for the possibility of implementing for the business judgment rule which flourished and developed within the USA jurisdiction by the bank directors.