Çin ekonomisinin gelişimi ve Türkiye'nin dış ticaretine etkisi
The development of China?s economy and effect on the Turkey?s foreign trade
- Tez No: 304219
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Kuruluşundan 1978 yılına kadar ekonomisi diğer ülkelerle karşılaştırıldığında küçük, dünya ile ilişkileri düşük düzeyde olan Çin Halk Cumhuriyeti çok fazla gündeme gelmemiştir. 1978 sonrası dışa açılma ve reform döneminde ülkenin dünya ile entegrasyonu önemli ölçüde artmıştır. Reformlarla birlikte dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olan Çin'in performansı, ekonominin dönüşümü ve dünya ile bütünleşmesi son yıllarda üzerinde en çok çalışılan konulardan biri olmuştur. Bu çalışma da Çin ekonomisinin gelişimini ve Türkiye'nin dış ticaretine etkisini incelemeyi hedeflemektedir.DTÖ üyeliği Çin ve dünya ekonomisi için önemli kilometre taşı olmuştur. 2001 sonrası artan payı ile Çin'in dünya ticaretini belirlediği ve yön verdiği görülmektedir. Çin'in dünya ticaretinde artan payı birçok ülke gibi Türkiye için de tehdit oluşturmaktadır. İhracatta birçok pazarda Çin Türkiye için rakiptir. İthalat yönü incelendiğinde ise Çin'in artan talebi hammadde fiyatlarını yükseltmektedir. Artan hammadde fiyatları Türkiye'nin ithalat faturasını yükseltmekte, bu durum ise dış ticaret dengesini olumsuz etkilemektedir. Çin ile ticaretinde Türkiye'nin büyük bir hızla artan açığı ise bir başka sorundur.
Özet (Çeviri)
From the establishment of People?s Republic of China to 1978 China had limited relation with other countries. Due to limited relation and the small size of economy China was not on focus. At the end of 1978 China entered a new era that launched reforms. During the open door and reforms period, China?s relation with other countries and integration into the world economy radically changed. With reforms period, China has been the fastest growing economy in the world. China?s economic performance, transformation and integration into the global economy mostly analysed recent years. This research aims to analyse the development of China?s economy and effects on the Turkey?s foreign trade.Accession to the WTO is the most important milestone for China and the world economy in 2001. After 2001 China?s increased market share has begun to determine and formalize the world trade. While China?s market share increasing worldwide, its size and rapid growth creates challenges for some countries. One of these countries is Turkey. On the export side, China is competitor in many markets. On the import side, China?s demand for raw materials creates higher prices. Turkey?s rapidly increasing foreign trade deficit with China is another problem.