Eskişehir'in kültür turizmi potansiyeli ve yerli turistlerin buna ilişkin algıları üzerine bir araştırma
A research on cultural tourism potential of Eskişehir and domestic tourists perception regarding this
  1. Tez No: 304222
  2. Yazar: ŞERİFE ÜSKÜDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kültür Turizmi son yıllarda giderek önem kazanmaktadır. Bunda nitelikli turist olarak nitelendirilen kültür turisti sayısının dünyada giderek artması ve aynı zamanda ülkelerin kültür turizm potansiyelleri büyük önem taşımaktadır.Türkiye kültür turizm potansiyeli açısından oldukça zengindir. Bu zenginlikte doğal güzellikleri, günümüze kadar gelen sayısız tarihi ve kültürel eserlerinin katkısı büyüktür. Eskişehir, Türkiye'nin bu zenginliğinden payını almış şehirlerden biridir.Bu çalışmada, kültür turizmi ile ilgili kavramlar açıklanarak, Eskişehir'in kültür turizmi potansiyeli tarihi ve kültürel eserleri ile doğal güzellikleri incelenmiş ve Eskişehir'e gelen turistlerin bu potansiyelden yararlanma düzeyleri, nitelikleri ve Eskişehir'e ilişkin algıları yapılan bir anket çalışmasıyla değerlendirilmiştir.Bu çerçevede anket uygulaması sonucu elde edilen veriler SPSS12.0 (Statistical Package for Social Sciences) paket programında analiz edilmiştir. Tanımlayıcı veri analizinde; frekans, yüzde, ortalama, standart sapma analizlerinden yararlanılmıştır. Ölçek niteliğindeki değişkenlerin güvenilirlik analizi için Cronbach's Alpha'dan yararlanılmıştır. Söz konusu verilerde değişkenler arası farklılığın incelenmesi amacıyla Ki-kare (x²) testi kullanılmış; gruplar arasındaki farklılıkların incelenmesi amacıyla ise parametrik analiz tekniklerinden bağımsız örneklem T-testi ve tek yönlü ANOVA testi'nden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cultural tourism has been improving recently. Increasing number of cultural tourist who are described as qualified tourist and cultural tourism potential of countries have a great importance for that.Turkey is prosperous in cultural tourism. Its natural beauty and countless historical and cultural pieces which last until today have contributed to that prosperousness. Eskişehir is one of those cities.In this study, some notions related to cultural tourism have been explained, Eskişehir?s cultural tourism history, cultural monuments and its natural beauty has been examined and and a questionnaire regarding to perception of Eskişehir, how much benefit the tourists coming to Eskişehir gain from that potential and their qualities have been evaluated.The data resulting from the questionnaire has been analyzed in the SPSS12.0 (Statistical Package for Social Sciences) program. Frequency, percent, average, standard deviation analyzes have been used in meta-data analyze. Cronbach?s Alpha has been used in reliability analyze of scale quality variants. Chi-square test (x²) has been used to examine the relationship between those variants in data. Independent sample T-test in parametrical analyze techniques and simplex ANOVA test have been used to examine the difference between the groups.