Türkiye'de güncel sanat alanını şekillendiren unsurlar
Factors shaping the area of contemporary art in Turkey
  1. Tez No: 304354
  2. Yazar: ERALP OSMAN ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İNANKUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'de 1990'lı yılların başlarından itibaren küratörlük kavramının sanat alanına girmesi, 1980'li yıllardan itibaren düzenlenmeye başlayan bienallerin olgunlaşması ve kavramlı sergilerin gerçekleştirilmesi ile güncel sanat alanı belirginleşmeye yüz tutmuştur. Bu dönem aynı zamanda Türkiye'deki sanat alanının uluslararasılaşmaya başladığı dönemdir. 1990'lı yıllar boyunca genişleyen, güçlenen bu alan 2000'li yılların ortalarından itibaren dünyadaki gelişmelerle eşzamanlı olarak Türkiye'deki güncel sanat ortamı küratörler ve bienallerden ziyade galeriler ve sanat fuarları tarafından yönlendirilmeye başlamıştır. ?Türkiye'de Güncel Sanat Alanını Şekillendiren Unsurlar? başlığını taşıyan bu tez 1990-2010 yılları arasında söz konusu alandaki gelişmeleri kendisine konu edinmiştir.
Özet (Çeviri)
By the introduction of the concept curatorship to the area of art in Turkey as of beginning of 1990s, the maturation of the biennials having first started to be organized after 1980s and implementation of thematic exhibitions, the area of contemporary art tended to crystallize. During the same term, the area of art started to be internationalized in Turkey. After a rapid expansion and strengthening during the 1990s, it continued to set forth its existence until the middle of the 2000s under the dynamics of the factors having lead to its crystallization. As of the middle of the 2000s, simultaneously with the worldwide developments, also in Turkey started the contemporary art scene to be shaped more by galleries and arts fairs rather than by curators and biennials. This Thesis with the heading ?Factors Shaping the Area of Contemporary Art in Turkey? deals with the developments recorded in this area during the years between 1990 and 2010.