1950'ler sonrası Türkiye'de soyut geometrik resim
Abstract geometric painting after 1950 in Turkey
- Tez No: 304363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sanat, çevresel koşullara bağlı olarak ortaya çıkar ve gelişimini sürdürür. Resim Türkiye'de siyasal, ekonomik ve toplumsal koşullarından dolayı Avrupa'ya göre daha geç başlar ve koşullar el verdiği ölçüde gelişir.Avrupa'da ise soyut resmin 1909'da Braque ve Picasso'nun Kübist ve Kandinsky'nin 1911'de yaptığı soyut sulu boya çalışmasıyla başladığı kabul edilir. Soyut geometrik resimlerin geçmişi Cezanne'ın geometrik altyapıyla yapmış olduğu resimlerine dayanır. Bu resim anlayışı Kübizm ve Fütürizm gibi akımlarla devam eder ve kendi dönemlerinde hakim sanat anlayışları olurlar.Türkiye'de 1940'ların sonunda soyut anlayışta resimler yapılmaya başlanır. 1950'lerden önce toplumcu gerçekçi resim yapan birçok sanatçı 1950'lerden sonra soyut geometrik anlayışta eser vermiştir. Daha sonra giderek geometrik soyut bir anlayışta resimler yapılmıştır. !950'lerde başlayan soyut sanat anlayışı birçok darbe ve toplumsal hareketler içinde kendini ifade etmeye ve Türkiye'de varlığını hissettirmeye çalışmıştır.Günümüzde resim sanatı içinde önemli bir yeri olan geometrik soyut resim anlayışı varlığını devam ettirmekte ve önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Art, emerges and develops depending upon environmental conditions. Painting in Turkey starts later than Europe due to its political, economic and social conditions and develops as circumstances allow.It is agreed that the abstract painting in Europe starts with cubist works by Braque and Picasso in 1909 and abstract watercolour work by Kandinsky in 1911. The background of abstract geometric painting dates back to the painting by Cezanne who produced them with geometric infrastructure. This understanding of painting continues with movements like cubism and futurism, and they become the predominant sense of art in their eras.In Turkey, painting with abstract understanding starts in late 1940s. Numerous artists, who produced works in socialist realism before 1950s, produced abstract geometric works after 1950s. Later, the paintings were produced gradually in geometric abstract understanding. The understanding of abstract art which started in 1950s has tried to express itself and made its presence felt in Turkey, through many coup d'etat and social movements.Today, the understanding of geometric abstract painting, which takes an important place in painting art, continues to exist and maintains its importance.