Tekstilde transfer baskı ve tasarıma etkileri
Textile transfer printing and effects on the design
  1. Tez No: 304388
  2. Yazar: MEYZİ DENİZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GAYE KIRLIDÖKME BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojinin ve çevre bilincinin hızla gelişmesi ile su ihtiyacımızın önem kazandığı günümüzde sıcak soğuk baskı olarak da bilinen Transfer Baskı ?Tekstil Endüstrisi?nde yaygınlaşarak tercih sebebi olmuştur. Bu tezin amacı tekstil sektöründe transfer baskı yöntemini; tasarım ve üretim aşamalarını inceleyip tasarımcıya ve tekstil sektörüne etkilerini saptamaktır.Çalışmam iki ana bölümden ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Yapılan bu çalışmanın birinci bölümünde ?Tekstil Transfer Baskı Teknolojisi? genel olarak ele alınmıştır. Transfer baskıcılığın ne olduğunu, diğer baskı çeşitlerine göre farklılıkları, olumlu olumsuz yönleri incelenmiştir. Transfer baskı çeşitlerinin neler olduğu araştırılıp; malzeme ve uygulama tekniği açısından irdelenmiş; üretim yapan firmalarla görüşmeler yapılmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde günümüzde tekstil baskıcılığında büyük bir ivme göstermekte olan ?Süblime Transfer Baskı Yöntemi? üretim ve uygulama tekniği açısından değerlendirilmiştir. Üretim aşamalarından tüketim aşamasına kadar bütün süreçler araştırılmış, dikkat edilmesi gereken tüm unsurlar saptanmaya çalışılmıştır. Derlediğim bilgilere ek olarak, bu araştırmada transfer baskı kâğıt üretimi yapmakta olan ve kullanmakta olan pek çok kuruluştan destek alınmıştır. Bu kuruluşlarla görüşmeler sonucunda da süblime transfer baskı yönteminin üreticiye ve tasarımcıya getirdiği olumlu ve olumsuz etkileri saptanmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde konu tasarımcı ve üretici açısından araştırılmış ve hızla gelişmekte olan transfer baskıcılığının olumsuzluklarının yanı sıra; tasarımcıya birçok kolaylık ve tasarıma bakış açısında geniş bir çeşitlilik kazandırdığı saptanırken, üreticiye de fayda sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today the importance of the rapidly developing technology, environmental awareness and the increasing usage of water, caused the Textile Industry to widely use the ?hot/cold pressure printing? known as Transfer Printing. This thesis aims to investigate the methodology of transfer printing in the textile sector, and to determine the effects on the design and textile sector.My work consists of two main sections and a conclusion section. The first part of this study“Textile Transfer Printing Technology”discusses the subject in general. Transfer Printing is explained, types of transfer printing and the positive and negative impact of each type were examined and compared. Types of transfer printing were researched form the point of view of materials, techniques and application types were examined, manufacturing companies were interviewed.In the second part of the study,“ Sublimation Transfer Printing Method”actually showed great momentum in the textile printing sector and the evaluations on the basis of production and application technology.All processes of the production stages up to consumption were investigated and consideration to determine all the elements was attempted. In addition to the information compiled, support was also received from many organizations interested in the production and use of transfer printing paper area. The result of these investigations emphasized the positive and negative impacts to the designers and manufacturers.In conclusion, the research, analysis and rapid development of transfer printing added a wide range of capabilities and benefits for the designers, as well as for the manufacturers.