Süblimasyon transfer baskı tekniğinde üretim aşamasında kumaş üzerinde renk ve desen oluşumunu etkileyen faktörler
Factors affecting color and pattern formation on fabric surface in sublimation transfer printing technique during production
- Tez No: 468599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEMAL MEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüz tekstil baskı endüstrisi ipek ve rotasyon baskı yöntemleri üzerine inşaa edilmiş olup teknolojinin gelişmesi ile anternatif tekstil baskı yöntemleri bulunmuştur. Süblimasyon transfer baskı tekniği yeni gelişen baskı yöntemlerinden biri olup, günümüz tekstil baskı sektöründe kullanım oranı her geçen yıl daha da artan bir baskı tekniğidir. Bu araştırmada, süblimasyon transfer baskı tekniğinde üretim aşamasında kumaş üzerinde renk ve desen oluşumunu etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda şu sorulara yanıtlar bulunmuştur; dijital parametrelerin baskı sonucuna etkileri, inkjet baskı makine parametrelerinin baskı sonucuna etkileri, transfer kağıt özelliklerinin baskı sonucuna etkileri, transfer makine parametrelerinin baskı sonucuna etkileri ve kumaş özelliklerinin baskı sonucuna etkileri nedir? Araştırmanın birinci bölümünde; tekstil sektöründe kullanılan süblimasyon transfer baskı tekniği hakkında bilgi verilmiştir ve desen tasarımının kumaş yüzeyine baskı süreci baştan sona doğru aşama aşama anlatılmıştır. İkinci bölümde; süblimasyon transfer baskı tekniğinde, çeşitli parametreler belirlenerek bu parametreler altında kumaşa deneysel baskı uygulamaları yapılmıştır. Bu baskı uygulamaları sonucunda, kumaş üzerinde renk ve desen oluşumunu etkileyen faktörler tespit edilmiştir ve elde edinen veriler maddeler halinde sıralanarak beş ana başlık altında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, textile printig industry is built on screen and rotation printing methods and rotation printing methods and anternative textile printing methods are discovered with technology development. Sublimation transfer printing methods are one of the developing printing methods that used more common year by year in textile industry. The purpose in this research is factors affecting color and pattern formation on fabric surface in sublimation transfer printing technique during production. According to in this purpose, following questions were answered. What the effects of digital parameters on printing results is, the effects of inkjet printing machines parameters on printing results is, transfer paper effects on printing results is, transfer achines parameters on printing results is, fabric effects on printing results is. Fist chapter of in this research, information that is used sublimation transfer printing methods in textile industry, were given. And also this research given informations about the printing progress of drawings, from begining to end level by level. In second chapter, we practised test printing applications parameters that is used sublimation transfer printing medods, on fabric surface. According to printing results, actors affecting color and pattern formation on fabric surface were founded and the informations that we concluded from this research were gathered together under five main title.