Karadeniz kıyılarımızda yumuşak substratumda bulunan makrozoobenthosun derinliğe bağlı dağılımı ve etkileyen ekolojik faktörler
Distribution of macrozoobenthos dependent on depth and some enviromental affecting it in the soft bottom over the coast of the Black Sea in Turkey
- Tez No: 304530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalısmada Nisan 2006 tarihinde Türkiye Karadeniz kıyılarında bulunanmakrozoobentosun derinliğe bağlı dağılımı ve bunu etkileyen bazı ekolojik faktörlerincelenmistir.Çalısma alanında 15'i 20 m, 14'ü 50 m ve 13'ü 100 m olmak üzere toplam 42 istasyondaörnekleme yapılmıstır. Örneklemeler sonucunda 16 sistematik gruba ait toplam 114 türtanımlanmıs ve 4271 birey sayılmıstır. Toplam tür sayısının %29,82'si ile Polychaeta grububaskınlık gösterirken toplam birey sayısının %50,9'u ile Bivalvia grubunun baskınlığı sözkonusudur.20 m istasyonlarında toplam tür sayısının %35,44'ü ile Polychaeta grubu baskın ikentoplam birey sayısının %60,35'i ile Bivalvia grubu baskındır.50 m istasyonlarında toplam tür sayısının %23,64'ü ile Bivalvia ve Polychaeta grubu esitolarak baskın iken toplam birey sayısının %31,45'i ile Bivalvia grubu baskınlık gösterir.100 m istasyonlarında ise toplam tür sayısının %40,74'ü ile Polychaeta grubu baskın ikentoplam birey sayısının da %63,18'i ile yine Polychaeta grubu baskındır.20 m'nin en baskın türü Chamelea gallina, 50 m'nin en baskın türü Mytilusgalloprovincialis ve 100 m'nin en baskın türü de Melinna palmata'dir.Bu çalısmada mokrozoobentik kommunitelerin derinliğe bağlı olarak dağılım gösterdiğisaptanmıstır. Ayrıca organik karbon ve petrol kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde çesitliliğindüsük olduğu ve düzensiz bir kommunite yapısına sahip olduğu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
This study, carried out in April 2006 over the coast of the Black Sea in Turkey, examinedthe dependency between the distribution of macrozoobenthos and depth and some of theenvironmental factors affecting it.42 samples were taken (15 at a depth of 20 m, 14 at a depth of 50 m and 13 at the depth of100 m). 4271 individuals belonging to 114 species of 16 taxonomic groups were identified.29.82% of all the species identified belonged to group Polychaeta. 50.9% of all the species'individuals belonged to the group Bivalvia.At the 20 m sampling station, 35.44% of the species belonged to group Polychaeta and60.35% of the number of indiviuals belonged to the group Bivalvia.At the 50 m sampling station, 23.64% of the species belonged to group Polychaeta and31.45% of the number of indiviuals belonged to the group Bivalvia.At the 100 m sampling station, 40.74% of the species belonged to group Polychaeta and63.18% of the number of indiviuals belonged to the group Polychaeta, too.The most dominant species at the 20 m sampling station was Chamelea gallina, at the 50 msampling station Mytilus galloprovincialis and at the 100 m sampling station, Melinnapalmata.This study identified that the distribution of macrozoobenthos is dependent on depth.Areas that have oil pollution and organic carbon pollution have low density and irregularcommunity structureiii