A holistic performance evaluation model for electricity distribution utilities: A case study in Turkey
Elektrik dağıtım şirketleri için bütünsel bir performans değerlendirme çerçevesi: Tükiye? de bir vaka çalışması
- Tez No: 304606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY, PROF. DR. YASEMİN C. ERENSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Son zamanlarda, elektrik sektöründe süre gelen reformlar pek çok ülke elektrik sektörlerinin üretim, iletim ve dağıtım alanlarındaki yapısını ve işletme ortamlarını değiştirmektedir. Türkiye son yıllarda enerji sektöründe reform tecrübesini yaşayan gelişmekte olan ülkelerden birisidir. Enerji sektörünü liberalleştirme gayretleri kapsamında, elektrik dağıtım özelleştirmeleri son on yıl içerisinde muhtelif hükümetlerin gündeminde yer almıştır. Pek çok başarısız deneme ve muhtelif gecikmelerin ardından; mevcut hükümet özelleştirme sürecini sorunsuz bir şekilde yürütebilmiştir ve günümüzde tüm elektrik dağıtım özelleştirmeleri gerçekleşmiş durumdadır.Elektrik dağıtım şirketlerinin işletme haklarını devir alan yatırımcılar için önemli bir zorluk, söz konusu elektrik dağıtım şirketleri için farklı performans ölçütleri arasındaki ilişkiyi saptayarak mevcut performansını ölçmekte kullanabilecekleri bütünsel bir performans değerlendirme çerçevesinin bulunmayışıdır. Bu şekilde bir çerçeveyi tasarlayabilmek için gerekli ölçütleri ve bunlarla ilgili göstergeleri tanımlayabilmek amacıyla akademisyen ve sektör temsilcilerinin görüşlerine başvurulmuştur. Sonrasında, performans göstergelerinin göreceli ağırlıklarını saptamak amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır.Geliştirilen ölçüm modelinin yeterliliği yapısal eşitlik modeli adı verilen gelişmiş bir istatistiksel teknik yoluyla kanıtlanmıştır. Gerekli analizler yapılarak, modelin uygunluğu test edilmiştir. Sonuçta elde edilen model, sektör profesyonellerine Türkiye'deki elektrik dağıtım şirketlerinin performanslarındaki eksiklikleri tespit etmeye ve iyileştirme potansiyellerini açığa çıkarmaya yardımcı bir enstrüman olarak hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, electricity sector reforms are transforming the structure and operating environment of the electricity sectors across many countries including the areas of generation, transmission and distribution. Turkey is one of the developing countries who have recently been experiencing a reform of its energy sector. In attempts to liberalize the energy sector of Turkey, electricity distribution privatization has been on the agenda of several governments over the last decade. After several unsuccessful attempts and various delays, the current government could have managed to run the privatization process smoothly and by today, all of the privatization tenders have been realized.One major challenge for the investors, who have acquired the operational rights of electricity distribution utilities, is the lack of an appropriate holistic performance evaluation model to assess the performance of Turkish electricity utilities by figuring out the quantitative and the qualitative relations between various performance measures and their indicators. In order to design such a model, the views of academicians and sector experts are investigated to set up the necessary measures and their corresponding indicators. Afterwards, a survey is conducted in order to determine the relative importance degrees of those performance measures along with their causalities.The adequacy of the developed measurement model is validated through an advanced statistical technique called structural equation modeling. Performing the required analysis, the model fitness is tested. The resulting model serves as a high level performance evaluation instrument to electricity distribution sector professionals in order to determine gaps in performance and work out potentials for business performance improvements in Turkish electrical distribution sector.