Vektörle mücadele ve ilaçlama işinde çalışan işçilerde DNA hasarının Comet Tekniği kullanılarak araştırılması
Investigation of DNA damage using the Comet Assay of workers employed in insect control and pesticide spraying
  1. Tez No: 304637
  2. Yazar: ERKAN AYDOĞANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN YURDUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Halk Sağlığı, Çevre Mühendisliği, Pharmacy and Pharmacology, Public Health, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Vektörle Mücadele Ve İlaçlama İşinde Çalışan İşçilerde DNA Hasarının Comet Tekniği Kullanılarak AraştırılmasıPestisitler dünyada en çok kullanılan kimyasal maddelerdir. Pestisitlerin sağlık ve zirai programlarda yaygın olarak kullanımı çevresel kirlenmeye yol açmaktadır. Kullanım sırasında pestisitlere doğrudan maruz kalınabilir veya kullanılan pestisitlerin çeşitli yollarla çevreye yayılmaları sonucu besin zincirine girerek tekrar insana ulaşabilir. Piretroidler ise hedef canlı üzerinde yüksek, memelilere düşük toksik etki göstermesi nedeniyle günümüzde sıkça kullanılan en önemli pestisit grubudur.Bu çalışmada, pestisit ilaçlama işinde çalışan işçilerde oksidatif DNA hasarı, alkali Comet analizi ve idrar 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) düzeyleri ölçülerek araştırılmıştır. Çalışma popülasyonu işçi (n=55) ve sağlıklı kontrol gruplarından (n=38) oluşmaktadır. Bunlara ek olarak, piretroid insektisitlerinden olan ? -sipermetrin, tetrametrin, d-fenotrin ile sinerjist etkili piperonil butoksit (PBO)'in genotoksik potansiyeli in vitro Comet analizi ile değerlendirilmiştir. Hücreler, test bileşiklerinin 10, 50, 100 ve 200 µg/mL'lik konsantrasyonları ile 30 dak. ve 120 dak. süreyle 37 0C'de inkübe edilmiştir.Çalışma sonuçlarımıza göre, Comet analizi ile işçi grubunda gözlenen DNA hasarı, kontrol grubuna kıyasla yüksek bulunmuştur (p0.05). In vitro analiz ile 30 dak.
Özet (Çeviri)
Investigation of DNA Damage Using The Comet Assay of Workers Employed in Insect Control and Pesticide SprayingPesticides are chemical substances most commonly used around the world. The widespread use of pesticides in health and agricultural programs has led to environmental pollution. These toxicants get into the human body through the food chain and cause serious health problems. Pyrethroids are widely used as pesticides due to their high insecticidal potency, low mammalian toxicity.In this study, we investigated oxidative DNA damage status of workers employed in pesticide spraying with alkaline Comet assay and urinary 8-hydroxy-2?-deoxyguanosine (8-OHdG). The study population consisted of workers (n=55) and healthy control group (n=38). Additionally, the genotoxic potential of ? -cypermethrin, tetramethrin, phenothrin as pyrethroid insecticides and piperonyl butoxide (PBO) was evaluated by using in vitro Comet assay. The cells were incubated with 10, 50, 100 and 200 µg/mL of the test substances for 30 min. and 120 min. at 37 0C.Our results revealed that the DNA damage observed in workers was significantly higher than controls (p0.05). According to in vitro analysis, the highest DNA migration occurred at 200 µg/mL concentrations of ? -cypermethrin for 30 min.