FMF hastalığının (Ailesel Akdeniz Ateşi) pürin-pirimidin dalgalanmaları ve DNA
Purin-pyrimidin fluctations of FMF disease (Familial Mediterranean Fever) and DNA
  1. Tez No: 304664
  2. Yazar: ÖZGE FİLAZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada FMF hastalığının bazı kusurları simetri teorisi ve bazı nümerik tanımlayıcılar bakımından incelenmiştir. Genomik DNA dizi analizleri istatiksel metotların ve çeşitli simetri soruşturmalarının geniş dağılımlarının kullanılması, dinamik evrim süreci ile ilgili gizli bilgilerin ayıklanmasında son derece önemli bir araçtır. Genom dizisi tam olarak bu uygulamadan sonra ortaya çıkar. Biyofiziğin en önemli zorluklarından biri moleküler yapının tahmin edilmesidir. Biyomoleküller, özellikle DNA, çok sayıda çalışmanın ortak noktasıdır, çünkü bu moleküllerin üç boyutlu yapıları işlevi için gereklidir. DNA dizileri birincil biyolojik bilgiyi oluşturmaktadır. Veritabanında DNA bilgisinin çok olmasına karşılık, yeni gelişmekte olan model bilinen gen dizilimlerinin çoğunun teorik durumlarda nerede olacağı bu çalışmanın başlangıç noktası olmuştur.Bu çalışma genetik mutasyonlar hakkında bazı sayısal bilgileri elde edebilmek için hiçbirinin tek başına kullanılamayacağını göstermektedir. Analizler her iki teori kullanılırsa, bazı sayısal ölçümler ve DNA yapısındaki tüm kusurların elde edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study some of the FMF diseases were analyzed in terms of symmetrical theory and some determinative degree. The genomic DNA sequence analysis using wide range of statical methods and various symmetry investigations is an extremely important tool in extracting hidden information about the dynamic process of evolution, especially after the availability of fully sequenced genomes. One of the greatest challanges of biophysics is the prediction of molecular structures. Biomolecules, especially the DNA, is in the focus of numerous efforts, because three dimensional structures of these molecules are essential for their function.The DNA sequences constiute the pirimary biological information. In response to a large amount of DNA information in the database, a new paradigm, now emerging, is that the starting point of the study will be theoretical cases where most gene sequence are known.This study suggests that none of the theories can be used ıtself in order to get some quantitative information about the genetic mutations. The analysis indicates that if both of theories were used some quantitave measurements and all defects in the DNA structure may be obtained.