Güneş enejisiyle su pompalama üzerine bir araştırma
A research on wter pumping with solar energy
- Tez No: 304672
- Danışmanlar: PROF. DR. H.HÜSEYİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjisinden fotovoltaik (PV) ilkeye bağlı olarak üretilen elektrik ile dalgıç pompaların çalıştırılması için gerekli mekanik enerjinin sağlanması durumunda, güneş enerjili sulama sisteminin bazı teknik özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla, her birinde toplam 12×6=72 adet PV hücre bulunan 4 adet modülden oluşan toplam 3 dizi halindeki PV sistemin; akım, gerilim ve güç gibi elektriksel özellikleri ile PV sistemin verimi belirlenmiştir. PV sistem tarafından üretilen elektrik ile çalıştırılan üç farklı dalgıç pompa ile su pompalanması durumunda, pompalanan su debileri, dalgıç pompaların hidrolik güç değerleri ve verimleri hesaplanmıştır.PV sistemdeki bir adet modül tarafından akümülatöre aktarılan elektriksel güç miktarı, 656,23 W olarak hesaplanmıştır. PV sistem tarafından üretilen ortalama elektriksel güç 2982,72 W olarak hesaplanmıştır. PV sistemin elektriksel güç üretme verimi ortalama % 17,86 olarak hesaplanmıştır. Denemeye alınan dalgıç pompaların; ortalama debi, hidrolik güç ve verim değerleri sırasıyla 21,6 ? 28,8 m3/h, 1270,58 ? 1694,11 W ve % 42 ? 56,6 aralığında değişmiştir
Özet (Çeviri)
Photovoltaic water pumping (PWP) systems are particularly suitable for water supply in remote areas where no electricity supply is available. Since the high initial costs of the PWP systems, it necessary to dimension photovoltaic installations as accurately as possible. In this study, some technical parameters of the photovoltaic (PV) water pumping system including submergible pumps have been investigated. For this purpose, the electrical properties such as current, voltage and power and efficiency of the PWP system consists of four array including 72 PV cells were determined. Water pumped, hydraulic powers and efficiencies of the submergible pumps worked with PV cells were calculated.While the electrical power generated the single PV module was 656,23 W, the average electrical power of the PV system was 2982,72 W. The average electrical efficiency of the PV system was 17,86%. Water pumped, hydraulic powers and efficiencies of the submergible pumps were 21,6 ? 28,8 m3/h, 1270,58 ? 1694,11 W ve % 42 ? 56,6, respectively.