Tatlı su balığı Oreochromis niloticus'un ATPaz aktivitelerine metal (Cr, Pb) ve tuzluluğun etkileri
The effects of metal (Cr, Pb) and salinity on ATPase activities of freshwater fish Oreochromis niloticus
- Tez No: 304673
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANLI, YRD. DOÇ. DR. GÜLÜZAR ATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, tatlı su balığı Oreochromis niloticus sadece tuzluluk (0, 2 ve 8 ppt) ve tuz+metal (1?g/mL Cr ve Pb) etkilerine farklı süreler için (1, 7 ve 14 gün) bırakılmıştır. Etki süreleri sonunda balıkların solungaç ve bağırsak dokularında Na+/K+- ATPaz aktivitesi ölçülerek, sucul ortamlarda metal toksisitesine tuzluluğun etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Elde edilen sonuçlara göre enzim aktivitesinin farklı tuzluluk, metal, etki süresi ve doku tipine göre değiştiği gözlenmiştir. Metal ve tuzluluk etkisinde kalan balıklarda ortam koşulları ve etki süresine bağlı olarak solungaç ve bağırsak Na+/K+-ATPaz aktivitesinde değişimler gözlenmiştir. Sadece tuzluluk etkisinde kalan balıklarda aktivitedeki eğilim artış yönünde olurken, tuzluluk+metal etkisinde azalma yönünde olmuştur. Metal birikimi sadece tuzluluk grubunda değişmezken, metal+tuz grubunun etkisinde genellikle artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, freshwater fish Oreochromis niloticus were exposed individually to salinity concentrations (0, 2 and 8 ppt) alone and salinity+metal (1 ?g/mL Cr and Pb) exposures for different periods (1, 7 and 14 days). The aim of this study was to investigate the effects of salinity on metal toxicity by measuring the activity of Na+/K+-ATPase in the gill and intestine of O. niloticus after the exposure duration.Results showed that enzyme activity varied depending upon salinity, tissue, metal and exposure duration. Na+/K+-ATPase activity changed in fish exposed to both metal and salinity in relation to exposure conditions and duration. In salinity alone group, the increasing trend in enzyme activity was observed, whereas there was declining trend in the metal+salt mixture group. There was no significant metal accumulation in salinity alone group, though there were increases in the metal+salt mixture group.