Sıvı yağ üretimi ve kazan proseslerinde enerji verimliliği için sistem tasarımı, uygulaması ve otomasyonu
System design, implementation and automation for energy conservation in oil production and boiler processes
- Tez No: 304681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. ÇAĞATAY BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte otomasyon kontrol sistemleri (PLC) ve proses izleme (SCADA) sistemleri de gelişmiştir. Kontrol sistemlerinin ve proses izlenebilirliğin gelişmesi; enerji verimliliği, proses kaliteleri, kalitenin sürekliliği, emniyet ve diğer pek çok noktalarda büyük faydalar sağlamıştır.Isıtma veya soğutma prosesi olan işletmeler enerji verimliliği potansiyeline sahiptir. Özellikle üretilen mamül hem ısıtma hem de soğutma prosesine ihtiyaç duyuyorsa, enerji verimliliği potansiyeli yüksek ve kaçınılmazdır. Sağlam, güvenilir ve geniş kapsamlı düşünülmüş otomasyon kontrolü kurularak enerji verimliliği sağlanabilir. Aynı zamanda ürün kalitesi ve sistem güvenliği artırılabilir.Bu tez çalışmasında, ADANA'da bitkisel yağ üreten MARSAN tesislerinde, ısı ihtiyacı olan kazan prosesiyle, soğutma ihtiyacı olan deodorize prosesi arasında mekanik, elektrik ve kontrol sistemlerinin entegrasyonu yoluyla enerji verimliliği sağlanmıştır. Tez sonucunda enerji verimliliği sağlanırken diğer yandan her iki proseste de kalite parametreleri eski sisteme göre daha iyi değerlere çıkması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the growth of technology, automation control systems (PLC) and process monitoring (SCADA) systems improved. The improvement of control and process monitoring helped in improving energy efficiency, process quality, contuinity of quality and security.Industries which include heating or cooling process has energy conservation potential. Especially if manifactured product needs both heating and cooling process, then energy conservation potential is inevitable and higher . By founding robust, reliable and comprehensive automation control, energy conservation is achieved much. Also, product quality and system safety can be increased.In this thesis study, in MARSAN Plants which produces vegetable oil in ADANA, energy conservation is provided by integrating electrical, mechanical and control units, between two plants. Operation practise of study reveals good control and economic performance index. Significant economic benefits are supplied. Also, quality parameters of production is significantly healed.