Prediction of maximum oxygen uptake from maximal and non-exercise variables using machine learning methods
Maksimal ve egzersize bağlı olmayan değişkenler kullanarak maksimum oksijen alımının makine öğrenmesi yöntemleriyle tahmin edilmesi
  1. Tez No: 304682
  2. Yazar: NOUSHİN SHOKROLLAHI GHAHREMANLOU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezin amacı, maksimal ve egzersize bağlı olmayan değişkenler kullanarak doğru VO2max tahmin modelleri geliştirmek ve maksimal tahmin modellerinin egzersize bağlı olmayan anket değişkenleriyle geliştirilebileceğini göstermektir. DVM, YSA, ÇDR ve GRSA gibi makine öğrenmesi yöntemleri, VO2max tahmin modellerini geliştirmek için kullanılmıştır. VO2max tahmin için iki değişik veri kümesi kullanılmıştır. Modellerin başarımını ölçmek amacıyla kullanılan KKve STH değerleri 10 katlı çapraz doğrulama kullanarak hesaplanmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, YSA tabanlı maksimal tahmin modellerine anket sonuçlarını eklemek ilk veri kümesi için KK değerinde %4.25 ile %10.81 arasında artışa ve STH değerinde ise %27.53 ile %35.59 arasında bir düşüşe neden olmuştur. İkinci veri kümesinde ise KK değerinde %1.08 ile %6.97 arasında artış,STH değerinde ise %0.53 ile %17.97 arasında düşüş görülmüştür. Bununla birlikte YSA tabanlı tahmin modellerinin GRSA, DVM ve ÇDR tabanlı modellere göre daha doğru sonuçlar ürettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to develop accurate VO2max prediction models using maximal and N-Ex variables and show that the accuracy of maximal prediction models can be improved by adding N-Ex questionnaire predictor variables. Machine learning methods such as SVM, ANN, MLR and GRNN are used for developing VO2max prediction models.Two different datasets are used for VO2max prediction.Using 10-fold cross validation, the performance of the models are evaluated by calculating R?s and SEE?s.It is shown that adding questionnaire to ANN-based prediction models yields 4.25% to 10.81% increments in R?s and 27.53% to 35.59% decrements in SEE?s for the first dataset and 1.08% to 6.97% increments in R?s and 0.53% to 17.97% decrements in SEE?s for the second dataset.Also it is concluded that ANN-based prediction models are more accurate than GRNN-based, SVM-based and MLR-based prediction models.